fbpx
17 C
Olsztyn
czwartek, 6 października, 2022
reklama

450 tys. zł od samorządu województwa na ratownictwo wodne

Wiadomości450 tys. zł od samorządu województwa na ratownictwo wodne
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

450 tys. zł przeznaczy w tym roku na ratownictwo wodne w regionie samorząd województwa warmińsko-mazurskiego – podał Urząd Marszałkowski w Olsztynie. Wsparcie otrzymało sześć organizacji czuwających nad bezpieczeństwem osób przebywających nad wodą.

reklama

O wysokości dofinansowania przekazanego w tym roku na ratownictwo wodne poinformował w poniedziałek marszałek województwa Gustaw Brzezin. Jak zaznaczył, jest to kwota zbliżona do tych z poprzednich lat. Dotacje od regionalnego samorządu podzielono między sześć organizacji, w zależności od zasięgu ich działania.

WOPR Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie otrzymało 141 tys. zł, Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Giżycku – 135 tys. zł, Elbląskie WOPR – 66 tys. zł, Mazurska Służba Ratownicza z siedzibą w Okartowie – 35 tys. zł, OSP w Szeligach Jednostka Ratownictwa Wodnego – 40 tys. zł, a „Podwodnik” Szkoła Ratownictwa, Sportów Wodnych i Obronnych w Strzelnikach koło Orzysza – 33 tys. zł.

Ceny przeszło 70 proc. artykułów poszły w górę? Wyprawka szkolna droższa rdr. średnio o ponad 14 proc.
reklama

Marszałek przypomniał, że chociaż dopiero rozpoczął się sezon, to doszło już do pierwszych utonięć i wypadków na wodzie. Zaapelował do osób wypoczywających latem w regionie o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.

„Nasz region słynie z pięknych jezior, ale korzystać z nich trzeba bardzo przezornie, umiejętnie, stosując się do wszystkich przepisów” – podkreślił.

reklama

Jak zaznaczył, samorząd wspiera też inne służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo mieszkańców i turystów. W sumie w tym roku przeznaczono na ten cel 2,25 mln zł z budżetu województwa, z czego 1,1 mln zł trafi do OSP na zakup pojazdów i sprzętu, a 300 tys. zł otrzyma policja na zakup łodzi patrolowych.

Prezes WOPR woj. warmińsko-mazurskiego Sławomir Gicewicz przekazał, że dotacja od samorządu zostanie przeznaczona m.in. na remonty i uzupełnienie sprzętu.

„Podkreślę, że od wielu lat, tam gdzie były zatrudnione zespoły ratownicze, nikt nie utonął w naszym województwie. Potrzeba jest nam finansów, żeby się rozwijać i żeby jak najwięcej osób mogło pracować jako ratownicy, zabezpieczając nasze kąpieliska i miejsca zwyczajowo wykorzystywane do kąpieli” – powiedział.

Ranking rzetelnych konsumentów. Mieszkańcy woj. warmińsko-mazurskiego z bardzo słabym wynikiem

Z kolei 800 tys. zł na ratownictwo wodne i szkolenia ratowników przekazał już w tym roku wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki. Najwyższą dotację (650 tys. zł) otrzymało Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, które dba o bezpieczeństwo na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Mazurska Służba Ratownicza otrzymała 100 tys. zł, a Szkoła Ratownictwa, Sportów Wodnych i Obronnych „Podwodnik” – 50 tys. zł.

Jak poinformował rzecznik wojewody Krzysztof Guzek, tegoroczna kwota dotacji od wojewody będzie jeszcze wyższa, bo zostanie ogłoszony kolejny nabór ofert z zakresu ratownictwa wodnego.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama