3.1 C
Olsztyn
niedziela, 22 grudnia, 2024
reklama

Prezydent podpisał ustawę o Akademii Kopernikańskiej

OlsztynPrezydent podpisał ustawę o Akademii Kopernikańskiej

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek ustawę o Akademii Kopernikańskiej, która ma zwiększyć konkurencyjność polskiej nauki w świecie. Celem Akademii będzie m.in. finansowanie badań naukowych, przyznawanie stypendiów i nagród oraz wspieranie Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika. ​​​​​

Ustawa zakłada, że Akademia będzie miała sześć izb, a Szkoła Główna Mikołaja Kopernika będzie zintegrowaną strukturą uczelni publicznej. Jej siedziba będzie w Warszawie, a będzie ona składała się z jednostek działających na terenie kraju, m.in. z Kolegium Astronomii i Nauk Przyrodniczych w Toruniu, Kolegium Nauk Medycznych w Olsztynie, Kolegium Nauk Ekonomicznych i Zarządzania w Warszawie, Kolegium Filozofii i Teologii w Krakowie, a także Kolegium Nauk Prawnych w Lublinie.

Akademia będzie organizować Światowy Kongres Kopernikański co pięć lat, a pierwszy z kongresów odbędzie się w 2023 roku w Toruniu, przypadając w rocznicę 550-lecia urodzin Mikołaja Kopernika. Na kongres zaproszeni zostaną badacze z całego świata. Akademia będzie też przyznawać Nagrody Kopernikańskie w kategorii astronomia, ekonomia, medycyna, filozofia lub teologia albo prawo.

Przeciwnicy ustawy, takie jak Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Polska Akademia Nauk, argumentowali, że niejasne jest źródło finansowania Akademii oraz że będzie ona dublować zadania już istniejących instytucji. Krytykowano również upolitycznienie Akademii oraz niekonstytucyjność niektórych zapisów zawartych w ustawie.​​​​​

Łączne wydatki związane z obowiązywaniem ustawy szacuje się na 25 mln zł rocznie. Nowe przepisy wejdą w życie 1 września 2022 r., a przepisy dotyczące Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika, wejdą w życie 1 marca 2023 r.

Źródło: PAP

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane