-8 C
Olsztyn
wtorek, 28 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Sąd zasądził kwotę niemal 2,3 mln zł rekompensaty dla Czesława Małkowskiego

OlsztynSąd zasądził kwotę niemal 2,3 mln zł rekompensaty dla Czesława Małkowskiego

Kwotę niemal 2,3 mln zł rekompensaty dla byłego prezydenta Olsztyna Czesława Małkowskiego zasądził we wtorek Sąd Okręgowy w Olsztynie za niesłuszne zatrzymanie i aresztowanie. B. prezydent żądał od Skarbu Państwa prawie 2,8 mln zł. Wyrok nie jest prawomocny.

reklama

Sąd zasądził na rzecz b. prezydenta od Skarbu Państwa 294 717 tys. zł odszkodowania oraz 2 mln zł zadośćuczynienia.

Sprawa dotyczyła wniosku o odszkodowanie i zadośćuczynienie za niesłuszne zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie w sprawie karnej, w której zapadły prawomocne orzeczenia uniewinniające Czesława Małkowskiego od zarzucanych mu czynów dotyczących m.in. zgwałcenia urzędniczki.

reklama

Pełnomocnik b. prezydenta wniósł o zasądzenie od Skarbu Państwa na rzecz wnioskodawcy kwoty 2,5 mln zł tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, a także kwoty 294 tys. 717 zł tytułem odszkodowania. Małkowskiego zatrzymano 28 lutego 2008 r. i po postawieniu zarzutów aresztowano. W areszcie przebywał do 26 września 2008 roku. Został ostatecznie uniewinniony po 14 latach.

Sędzia Wacław Bryżys wskazał uzasadniając wyrok o przyznaniu zadośćuczynienia i odszkodowania, że sąd w kwestii odszkodowania przyznał zgodnie z wnioskiem wnioskodawcy kwotę 294 tys 717 zł. To kwota utraconego wynagrodzenia, jakie by uzyskał wnioskodawca do końca kadencji jako prezydent miasta.

reklama

Przyznając kwotę 2 mln zł zadośćuczynienia sąd uznał, że jest to kwota wysoką ale adekwatna do tego, co się stało.

„Musimy mieć na uwadze, że zatrzymanie i ponad 6-miesięczny pobyt w areszcie spowodował negatywne skutki na wielu płaszczyznach. Bezsprzeczne jest, że zdrowie wnioskodawcy zostało zrujnowane. Ucierpiała także rodzina”- dodał sędzia.

Wskazał, że „na wnioskodawcy został po zatrzymaniu i aresztowaniu dokonany lincz”. „Media i inne osoby nie znając okoliczności sprawy i szczegółów uznały, że +człowiek został pogrzebany za życia+. Wnioskodawca przez sądy został uniewinniony. Musimy zwrócić i honor i część, mimo iż nie zwrócimy stanu sprzed tych niefortunnych zdarzeń. Pewną formą jest zadośćuczynienie”- dodał sędzia.

Czesław Jerzy Małkowski od 2008 roku był oskarżany o gwałt na ciężarnej urzędniczce. W pierwszym procesie, który toczył się przed sądem w Ostródzie, został skazany na pięć lat więzienia. Wyrok 5 lat więzienia uchylił Sąd Okręgowy w Elblągu. Kolejny proces Małkowskiego toczył się przed Sądem Rejonowym w Olsztynie. Ten sąd w grudniu 2018 r. Małkowskiego uniewinnił. Ten uniewinniający wyrok utrzymał w grudniu 2019 r. w mocy Sąd Okręgowy w Olsztynie i od tego wyroku wniesiono kasacje, które zostały oddalone.

źródło: PAP, fot. PAP/Tomasz Waszczuk

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

19 KOMENTARZY

19 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Anonimowo
21 czerwca 2022 16:15

dlaczego ja jako podatnik mam placic Panu Malkowskiemu,powinni ci ktorzy go bezpodstawnie pomawiali z wlasnych pieniedzy i ci ktorzy skorzystali na teakim obrocie spraw,prokuratorzy i sedziowie za niewlasciwe rozpoznanie sprawy kary finansowe i dyscyplinarne

Bolo
21 czerwca 2022 16:27

Jak poprzednik Anonimowo ,dlaczego mamy płacić za ich występy i balety.

Popularne
Ogłoszenia