13 C
Olsztyn
środa, 28 września, 2022
reklama

Renesansowa krata z zamkowego dziedzińca ponownie w konserwacji

OlsztynRenesansowa krata z zamkowego dziedzińca ponownie w konserwacji
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Zakonserwowana w ubiegłym roku renesansowa krata zabezpieczająca wejście na olsztyński zamkowy dziedziniec ponownie trafiła do konserwacji. „Konserwatorzy sprawdzą działanie pewnych zastosowanych w procesie jej konserwacji środków oraz dopracują detale” – poinformował Sebastian Mierzyński z olsztyńskiego zamku.

reklama

Renesansową kratę zabezpieczającą wejście do dziedzińca zamkowego poddano konserwacji w ubiegłym roku – kosztowała 140 tys. zł, pieniądze pochodziły ze środków samorządu województwa. Po roku krata ponownie została zdemontowana.

„Pojechała do pracowni, która przeprowadzała jej konserwację. Ludzie, którzy się tym zajmowali muszą dopracować kilka detali, sprawdzą też, jak sprawują się środki, które zastosowano podczas konserwacji” – poinformował Sebastian Mierzyński z olsztyńskiego Muzeum Warmii i Mazur, które jest gospodarzem olsztyńskiego zamku. Mierzyński zapewnił, że krata wróci na zamek w ciągu kilku tygodni.

Niespodziewane odkrycie historyczne podczas budowy sieci tramwajowej w Olsztynie
reklama

Krata, o której mowa, trafiła do Olsztyna po II wojnie światowej z kompletnie zniszczonego kościoła św. Mikołaja we Fromborku. Została wykonana w XVI w. przez gdańskich mistrzów kowalstwa. Wieńczące ją maszkarony prawdopodobnie wzorowane są wzornictwie niderlandzkim. Przez lata krata chroniła wejście do jednej z kaplic w świątyni, która służyła mieszkańcom Fromborka (z nabożeństw w katedrze fromborskiej mieszkańcy tego miasteczka mogli korzystać wyłącznie w określone, świąteczne dni).

Rezem z konserwacją kraty muzeum dokonało remontu szyi bramnej prowadzącej na dziedziniec olsztyńskiego, gotyckiego zamku. 

reklama

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama