3 C
Olsztyn
sobota, 1 października, 2022
reklama

Na Jarotach wybudowano maszt telefonii komórkowej. Mieszkańcy nie są zadowoleni

OlsztynNa Jarotach wybudowano maszt telefonii komórkowej. Mieszkańcy nie są zadowoleni
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

2 czerwca u zbiegu ulic Wilczyńskiego, Płoskiego i Sikorskiego, powyżej stacji Shell, pojawiła się około 50-metrowa konstrukcja – maszt antenowy, postawiony przez jednego z operatorów telefonii komórkowej. Widać go z daleka, bo w okolicy są w większości budynki jednorodzinne. Mieszkańcy obawiają się spadku wartości ich nieruchomości i pytają, dlaczego nie zostali zawiadomieni o takich planach.

Plan zagospodarowania zakłada zabudowę jednorodzinną

reklama

Plan zagospodarowania przestrzennego, zatwierdzony uchwałą Rady Miasta Olsztyna z 31 stycznia 2018 roku, zakłada przeznaczenie tego terenu głównie na zabudowę jednorodzinną. Określa również zasady ochrony i kształtowania ładu przestrzennego.

Teraz pojawił się tutaj około 50-metrowy maszt. Nie jest jeszcze wyposażony w anteny, ale mieszkańcy podejrzewają, że najprawdopodobniej wybudował go operator sieci Play, który w 2018 roku próbował to zrobić po drugiej stronie ulicy Płoskiego, na wysokości przystanku tramwajowego Sikorskiego-Wilczyńskiego. Wtedy sąsiadom udało się zablokować tę inwestycję. Operator Play złożył nawet skargę kasacyjną, jednak Naczelny Sąd Administracyjny w 2022 roku ją oddalił, potwierdzając w sentencji stanowisko mieszkańców.

Mieszkańcy nie chcą masztu

reklama

Okoliczni mieszkańcy wskazują, że maszt powstał w bezpośredniej bliskości ciągów pieszych i spacerowych, zabudowy jednorodzinnej i wielorodzinnej, miejsca kultu religijnego i stacji paliw. Wyraźnie wyróżnia się z otoczenia i wpływa na atrakcyjność całego terenu, w tym wartość położonych wokół nieruchomości.

Starostwo w Ostródzie znalazło kupca na dawny areszt

Zastanawiają się, kto wydał zgodę na jego budowę i dlaczego nikt ich nie zapytał o zdanie w tej kwestii.

reklama

Postanowiliśmy zapytać o to władze Olsztyna.

Kilka pytań do ratusza

Zadaliśmy miastu kilka pytań:

– Kto wydał zgodę na budowę masztu, który nie jest elementem małej architektury, lecz znaczącą inwestycją budowlaną?

– Czy zostało uzyskane zezwolenie środowiskowe?

– Czy operator posiada wszystkie zezwolenia i zgody, decyzję środowiskową?

– Dlaczego o zamiarze budowy tak ogromnego 50-metrowego obiektu nie zostali poinformowani mieszkańcy, posiadający własność lokali w przyległych lokalizacjach?

Teren nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania

Rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Olsztyna Marta Bartoszewicz poinformowała nas, że inwestycja jest realizowana na terenie, który nie jest objęty miejscowym planem. W związku z tym miasto wydało pozwolenie na budowę na podstawie uzyskanej w 2021 roku decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego o znaczeniu ponadlokalnym. Z przedstawionego przez inwestora projektu nie wynika, aby maszt mógł w sposób znaczący oddziaływać na środowisko, więc nie wymagał uzyskania decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych.

Blisko centrum Olsztyna powstanie nowy salon meblowy znanej marki

Prawo budowlane określa, kto jest stroną, a kto nie

Rzeczniczka wyjaśniła też, że strony postępowania, zawiadamiane w trakcie przeprowadzania procedury dotyczących wydania pozwolenia na budowę, są ustalane zgodnie z prawem budowlanym. Należą do nich inwestor i właściciele, użytkownicy wieczyści albo zarządcy nieruchomości, które znajdują się w obszarze oddziaływania obiektu. Marta Bartoszewicz zaznaczyła także, że strony zostały zawiadomione o prowadzonym postępowaniu i otrzymały odpowiednie decyzje, natomiast zgodnie z prawem stroną postępowania nie są właściciele nieruchomości położonych kilkadziesiąt metrów od inwestycji.

Komentarz sieci Play

„Uprzejmie informuję, że stacja bazowa została wybudowana w oparciu o wszystkie wymagane zgody administracyjne. W marcu 2021 r. inwestor otrzymał prawomocną decyzję lokalizacyjną, a w grudniu 2021 ostateczne pozwolenie na budowę. Wieża została już postawiona. Jej włączenie nastąpi po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie” – poinformowało nas droga mailową biuro prasowe sieci Play.

reklama
reklama
reklama
reklama

13 KOMENTARZY

13 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama