Czy w dobie zaawansowanych urządzeń mobilnych, z którymi spędzamy mnóstwo czasu każdego dnia, telewizory są nam jeszcze potrzebne? Okazuje się, że pomimo tego, iż te małe urządzenia oferują nam coraz więcej możliwości, a dzięki mobilnym aplikacjom możemy oglądać ulubione filmy i seriale także za ich pośrednictwem, to sprzedaż telewizorach roku 2020, jak i 2021 wyniosła ponad 2 mln sztuk i niemal w każdym polskim domu znajduje się telewizor. Jeśli planujesz kupić nowy, możesz się zastanawiać jak wybrać ten najlepszy?
Jak wybrać dobry telewizor? Zakup telewizora
Telewizory wykorzystujemy dzisiaj nie tylko do odbioru kanałów antenowych, ale też do gier na konsoli, a coraz częściej korzystamy na nich z różnych aplikacji. Na przykład aplikacji streamingowych, które umożliwiają nam oglądanie filmów i seriali o dowolnej porze. Wbudowane w telewizorach funkcje smart TV umożliwiają nam także przeglądanie Internetu, korzystanie z komunikatorów czy połączenia wideo z innymi użytkownikami. Mając na uwadze wszystkie sposoby, w jakich korzystamy z telewizora, dowiedzmy się, jak wybrać dobry telewizor.
Istnieje kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze dobrego telewizora. Poniżej znajduje się lista tych czynników:
- Rozmiar telewizora.
- Jakość ekranu (technologia LCD, LED, OLED).
- Funkcje dodatkowe (np. zwiń smart tv, android tv, google tv).
- Możliwości multimedialne (np. cyfrowy naziemny dvb t).
- Cena telewizora (ile kosztuje nowy telewizor?).
Rozmiar telewizora
Czy przekątna ekranu ma wpływ na jakość obrazu? Nie, ale powinieneś dobierać przekątną do wielkości pomieszczenia i odległości, w jakiej będzie znajdować się telewizor od sofy i fotela. Jeśli zależy Ci na kinowych wrażeniach i chcesz podłączyć konsolę do gier, warto jednak wybrać telewizor z większym ekranem. Nie możesz przy tym zapomnieć, żeby wraz ze wzrostem jego przekątnej, wzrastała też jego rozdzielczość. Nie spotkasz już telewizorów HD Ready na sklepowych półkach. Standardem stały się telewizory HD o rozdzielczości full HD 1920×1080 px, ale dla wielu kinomanów są one niewystarczające. Dużo większą głębię i brak widocznych pikseli oferują telewizory 4K (3840×2160 px) lub 8K (7680×4320 px). Jednak w kwestii jakości obrazu, to nie wszystko.
Jakość ekranu — telewizor LED
Chociaż w wielu domach można spotkać jeszcze telewizor LCD, a w części nawet starsze telewizory plazmowe, to najbardziej wymagający użytkownicy decydują się na najnowsze odmiany technologii LED. Kiedyś popularne telewizory LCD zostają wypierane przez technologię LED, która stała się niejako standardem wyświetlania obrazu. Przez co telewizory LED to dość tanie telewizory, coraz częściej zastępowane nowymi technologiami jak OLED i QLED.
Telewizor OLED i QLED i technologia HDR high dynamic range
Telewizor OLED ma wysoką głębię czerni i bieli i wysoki kontrast, dzięki czemu oferuje realistyczny obraz. Z kolei technologia QLED gwarantuje wysoki poziom jasności ekranu, dzięki czemu odbijające się światło słonecznie nie przeszkadza w oglądaniu ulubionych programów. To rozwiązanie na pewno przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom high dynamic range (HDR) – technologii, która odpowiada za lepsze odwzorowanie jasnych i ciemnych partii obrazu. O ile technologia QLED została opracowana przez laboratorium Samsunga, tak OLED charakteryzuje zwykle telewizor LG OLED. Jednak producenci na tym nie poprzestają. Nowością na rynku są telewizory mini LED, która ma być tańszym odpowiednikiem tych technologii.
Chociaż nie częstotliwość odświeżania ekranu odpowiada za jego jakość, to częstotliwość odświeżania ekranu odpowiada za jego płynność. Ten parametr wyrażony w Herzach wpływa na przechodzenie poszczególnych klatek wyświetlanych na ekranie TV. Czasem mogłeś zauważyć kratki z pikseli na ekranie telewizora, zwłaszcza w czasie oglądania dynamicznego filmu akcji. Im wyższa częstotliwość, tym mniej widoczne są zmiany pojedynczych klatek obrazu.
Jakość ekranu jest bardzo istotna, aby zapewnić jak najlepsze wrażenia użytkownikowi. Dlatego jeszcze jednym parametrem, jaki możesz spotkać w telewizorach wysokiej klasy jest technologia dolby vision, odpowiadająca za większą ilość wyświetlanych kolorów, a tym samym wyższą głębię i bardziej realistyczne odwzorowanie.
Smart TV i multimedia
Smart TV czy też Android TV to inteligentne telewizory, które po podłączeniu do Internetu stają się swojego rodzaju kombajnem oferującym możliwości komputera. Chociaż głównie ta technologia wykorzystywana jest przez użytkowników to korzystania z aplikacji streamingowych, takich jak YouTube, Netflix, Apple TV, Rakuten TV, TVN Player czy HBO Max.
Nowe telewizory to także nowe multimedia. Dlatego warto wspomnieć o Auto Low Latency Mode, technologię odpowiadającą za płynność w przypadku połączenia TV z konsolą do gier. Nowoczesne telewizory tego typu warto połączyć z dobrym zestawem kinowym lub soundbarem, który ma wbudowany subwoofer, aby poza wyoskiej jakości obrazem, móc rozkoszować się dźwiękiem.
Cena telewizora — Jaki telewizor kupić?
Chcesz kupić telewizor? Tak częstotliwość odświeżania ekranu, technologia wyświetlania, jak i dodatkowe funkcje odpowiadają w dużej mierze za jego cenę. Jeśli zależy Ci na naprawdę wysokiej jakości obrazu i głębi kolorów, gwarantujących pozytywne wrażenia w czasie oglądania telewizji, to będziesz musiał zainwestować nieco więcej w wymarzony telewizor. Najlepsze telewizory zarówno telewizor LG, jak i telewizor Samsung i wszystkie rodzaje telewizorów znajdziesz w Neonet. A jeśli poszukujesz telewizora do firmy, może Cię zainteresować Samsung business tv, stworzony z myślą o prezentacjach.