2 C
Olsztyn
niedziela, 2 kwietnia, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Prof. Turczyn ze Lwowa honorową prof. UWM

OlsztynProf. Turczyn ze Lwowa honorową prof. UWM

Profesor Jarina Turczyn, która kieruje Instytutem Nauk Humanistyczno-Społecznych Uniwersytetu Narodowego Lwowska Politechnika została w środę uhonorowana tytułem Honorowego Profesora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Prof. Turczyn współpracuje z olsztyńską uczelnią od 10 lat, ale władze uczelni przyznały, że w obecnej sytuacji tytuł ma znaczenie symboliczne.

reklama

Prof. Jarina Turczyn i Instytut Nauk Humanistyczno-Społecznych Uniwersytetu Narodowego Lwowska Politechnika współpracują w Olsztynie z Wydziałem Nauk Politycznych. Obie jednostki organizują wspólne konferencje naukowe, realizują granty naukowe, publikują wspólne teksty w wydawnictwach naukowych. Honorowy tytuł został ukraińskiej uczonej wręczony w środę podczas ceremonii Święta Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, które obchodzone jest od lat właśnie 1 czerwca.

„Ten tytuł jest dla mnie ważny nie tylko ze względu na tę współpracę uczelnianą, ale i ze względu na to, jak współpracują teraz Polska i Ukraina” – powiedziała prof. Turczyn. Przyznała, że jej zastępca na uczelni i wielu studentów walczą obecnie na froncie, choć nie mają takiego obowiązku. „Wśród moich studentów niektórzy na froncie zginęli. Ale będziemy walczyć do zwycięstwa, najważniejsza jest niepodległość naszego państwa. Ta rosyjska agresja jest przeciwko całemu demokratycznemu światu” – powiedziała prof. Turczyn.

Nowy rok akademicki studenci UWM rozpoczną w nowym budynku
reklama

Rektor olsztyńskiej uczelni prof. Jerzy Przyborowski przyznał, że wniosek o nadanie honorowego tytułu profesor ze Lwowa wpłynął zanim wybuchła wojna na Ukrainie. Jednocześnie przyznał, że ważny jest obecnie każdy gest solidarności z Ukrainą. „Świętujemy na naszym uniwersytecie +powrót do normalności+ po pandemii, studenci wrócili do kampusu, odbywają się normalne stacjonarne zajęcia. Ale myślami jesteśmy z naszymi przyjaciółmi z Ukrainy, którzy walczą o swoje państwo, o to, by mogli żyć normalnie i się rozwijać” – mówił na konferencji prasowej prof. Przyborowski.

Rektor olsztyńskiego uniwersytetu poinformował, że obecnie na 15 wydziałach i w Szkole Zdrowia Publicznego kształci się ok. 17 tys. studentów i 400 doktorantów. Uczelnia oferuje 71 kierunków kształcenia, od jesieni mają przybyć kolejne kierunki, m.in. fizjoterapia. Uczelnia prowadzi szereg inwestycji, m.in. kończy budowę nowego gmachu wydziału nauk społecznych i administracji, trwa budowa nowego skrzydła szpitala uniwersyteckiego na 140 łóżek, budowana jest też klinika dużych zwierząt na docenianym w kraju i świecie wydziale medycyny weterynaryjnej.

Dzieci oszalały gdy dziwny "pies" wszedł do szkoły. Czegoś takiego jeszcze nie było
reklama

W przyszłym roku olsztyński uniwersytet będzie uczestniczył i organizował m.in. Światowy Kongres Kopernikański oraz zjazd lekarzy polonijnych z całego świata. 

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne
Ogłoszenia

Dzieci oszalały gdy dziwny "pies" wszedł do szkoły. Czegoś takiego jeszcze nie było

Dzieci oszalały gdy dziwny "pies" wszedł do szkoły. Czegoś takiego jeszcze nie było