Zarząd powiatu w Lidzbarku ogłosił przetarg na sprzedaż kompleksu basenowo-hotelowego Termy Warmińskie. Obiekt został wybudowany ponad sześć lat temu za kwotę prawie 90 mln złotych, z dofinansowaniem z UE. Cena wywoławcza Termy wynosi 46,2 mln złotych, jednak nabywca będzie musiał dodatkowo zapłacić 1,9 mln złotych netto za wyposażenie kompleksu basenów.
Przetarg obejmuje sprzedaż ponad 10-hektarowej działki z ponad 200 miejscami noclegowymi, składającymi się z zabudowy szeregowej oraz zaplecza rekreacyjnego. Bez ograniczeń przetarg odbędzie się 28 lipca w budynku starostwa. Powiat zastrzega, że nabywca powinien zapłacić cenę sprzedaży ustaloną w przetargu powiększoną o cenę sprzętu stanowiącego wyposażenie kompleksu basenów.
Decyzję o sprzedaży podjęły w lutym lidzbarska rada powiatu oraz rada miejska Lidzbarka Warmińskiego, ponieważ został zakończony 5-letni tzw. okres trwałości projektu. Obiekt był inwestycją wspólną obu samorządów, które mają po 50 proc. udziałów. Cena wywoławcza ustalona wtedy wynosiła 48,1 mln złotych.
Władze miasta oraz powiatu tłumaczą decyzję o sprzedaży tym, że samorządy nie są uprawnione do prowadzenia działalności komercyjnej. Dodatkowo, miasta inwestycja nie została zrealizowana w modelu partnerstwa publiczno-prywatnego. Powiat oraz miasto pozostaną jednak nadal właścicielami nieruchomości z ujęciem wód termalnych. Jest to istotne, ponieważ Lidzbark Warmiński rozwija swoją infrastrukturę uzdrowiskową i dąży do uzyskania statusu uzdrowiska. Dochód uzyskany ze sprzedaży inwestycji zostanie przeznaczony m.in. na kolejne inwestycje.
Termy Warmińskie uruchomione zostały na koniec 2015 roku. To kompleks basenów wykorzystujących wody typu chlorkowo-sodowego. Od początku wywoływał kontrowersje ze względu na niską temperaturę wody, który wymagała podgrzewania, co nazywano “zimnymi termami”. W związku z tym ówczesna poseł Lidia Staroń złożyła zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej w Białymstoku na temat powstania term. Śledztwo trwało około półtora roku, jednak umorzono je na koniec 2014 roku z braku znamion czynu zabronionego.
Źródło: PAP
portas niech kupi
Zapomnieli dodać, że trzeba dobudować zespół kotłów grzewczych do tych “term”