12 C
Olsztyn
wtorek, 27 września, 2022
reklama

PiS: samorząd woj. warmińsko-mazurskiego nie skorzysta z programu odtwarzania linii kolejowych

OlsztynPiS: samorząd woj. warmińsko-mazurskiego nie skorzysta z programu odtwarzania linii kolejowych
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Województwo warmińsko-mazurskie nie skorzysta z programu Kolej Plus, dzięki któremu odtwarzane są połączenia kolejowe – poinformowali w środę działacze PiS. Zarząd województwa warmińsko-mazurskiego odpowiada, że inwestycje są niemożliwe z uwagi na wzrost kosztów.

reklama

Podczas konferencji zorganizowanej na nowym przystanku kolejowym Olsztyn Śródmieście szef PiS w okręgu olsztyńskim Jerzy Szmit poinformował, że województwo warmińsko-mazurskie nie skorzysta z rządowego programu Kolej Plus.

„To skandal, że z 11 mld zł, które będą wydatkowane na Kolej Plus, do warmińsko-mazurskiego nie trafi ani złotówka. Jest dobra wola rządu i spółki PKP PLK, ale województwo złożyło nieprawidłowy wniosek. We wniosku, który złożono dopisano, że projekty powinny być zrealizowane całkowicie z pieniędzy rządowych” – podkreślił Szmit.

reklama

„Zarząd województwa nie jest dla siebie, ale po to by służyć mieszkańcom a tego nie robi” – dodał Szmit.

Radny województwa Paweł Czemiel (PiS) wskazał, że program Kolej plus powstał, by walczyć z wykluczeniem komunikacyjnym.

reklama

„Problem taki istnieje także w naszym województwie. Marszałek województwa złożył wnioski na odtworzenie linii kolejowej 41 Olecko- Gołdap oraz 223 Orzysz – Mikołajki – Mrągowo – Biskupiec do Czerwonki. 85 proc. inwestycji finansuje państwo, 15 proc. samorząd, ale do puli samorządowej spółka CPK dokłada 20 mln zł” – wyjaśnił Czemiel. Dodał, że województwo warmińsko- mazurskie zrezygnowało z projektów dotyczących linii kolejowych.

W Dniu bez Samochodu bezpłatne przejazdy pociągami Polregio

Biuro prasowe Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Marszałkowskiego potwierdziło, że władze regionu pracowały nad możliwością dofinansowania trzech projektów w ramach programu Kolej Plus: modernizacji linii kolejowej nr 223 (Czerwonka – Biskupiec – Mrągowo – Mikołajki – Orzysz), linii kolejowej nr 041 (Gołdap – Olecko – Ełk) oraz linii kolejowej nr 35 (Ostrołęka – Chorzele – Wielbark – Szczytno; odcinek na terenie województwa warmińsko-mazurskiego).

„Wyniki analizy, wykonywanej pod wytycznymi PKP PLK, wskazały, że całkowite nakłady netto projektu znacznie wzrosły – z pierwotnie podawanej przez PKP PLK kwoty 535 mln zł do aż 851 mln zł, tj. wzrost o niemal 60 proc. Analogicznie wzrosła także wymagana od samorządów wartość wkładu własnego z ok. 80 mln zł do aż 128 mln zł” – przekazali urzędnicy.

Na stacji Olsztyn Główny przybywa nowych torów i tunel. Rośnie konstrukcja nowego peronu nr 4

Wskazali, że partnerzy projektu, przy tak dużym wzroście kosztów kwalifikowanych i niekwalifikowanych projektu nie byli w stanie wyasygnować środków w swoich budżetach na ten cel, a tym samym zabezpieczenia ich w Wieloletnich Prognozach Finansowych.

Radny Czemiel stwierdził też, że wątpliwe jest, by województwo warmińsko-mazurskie przystąpiło do programu budowy obwodnic, które są budowane w ciągu dróg wojewódzkich.

„Premier Morawiecki ogłosił listę 51 obwodnic, które otrzymały dofinansowanie. W naszym województwie to obwodnice Nidzicy i Kętrzyna i oba dostały dofinansowanie. Dofinansowanie połowy inwestycji w przypadku Kętrzyna to 63 mln zł a Nidzicy – 25 mln zł. Mamy sygnał, że zarząd województwa do tego programu nie przystąpi”- dodał Czemiel.

Biuro prasowe urzędu marszałkowskiego poinformowało, że odbyły się spotkania z samorządami, by te wskazały czy mają wkład własny do tych inwestycji. „Tylko samorządy kętrzyńskie jak dotychczas zawarły stosowne porozumienie” – wskazali urzędnicy marszałka województwa.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama

3 KOMENTARZY

3 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama