13 C
Olsztyn
środa, 28 września, 2022
reklama

Putni się wściekł na gubernator Obwodu Kaliningradzkiego. Kolejne problemy mieszkańców

WiadomościPutni się wściekł na gubernator Obwodu Kaliningradzkiego. Kolejne problemy mieszkańców
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Do Kaliningradu wciąż docierają towary z Unii Europejskiej. Znacznie trudniej coś wywieźć. Do tego gubernator popełnił błąd na antenie propagandowej telewizji. Do porządku przywołał go Putin.

Towary docierają, ale nie wyjeżdżają

reklama

Obwód kaliningradzki znajduje się w specyficznej sytuacji. Odcięty od tzw. dużej Rosji i otoczony „wrogimi” państwami jest pozostawiony sam sobie i mocno odczuwa skutki nałożonych w związku z wojną w Ukrainie sankcji.

Mimo tego jego władze są zadowolone z współpracy z Niemcami. Nadal docierają do nich towary z Unii Europejskiej. Problem pojawia się przy eksporcie. Polscy celnicy są bardzo drobiazgowi.

reklama

„Rzeczpospolita” cytuje Siergieja Oszarskiego, szefa grupy firm „Novik”, które zajmują się spedycją kolejową.

„Wwozimy komponenty do kaliningradzkiej fabryki samochodów Avtotor, a także różne towary, głównie żywność (…), na przykład cały skład z solonymi ogórkami z Niemiec” – miał przyznać Oszarski.

Rząd zapowiada zbudowanie zapory perymetrycznej na granicy Warmii i Mazur z Obwodem Kaliningradzkim
reklama

Okazuje się, że znacznie większy problem dotyczy eksportu.

„Mamy pociąg z 48 kontenerami jadącymi do Europy. Na granicy Polacy przeprowadzają pełną kontrolę ładunku. Kosztuje to nas 96 tysięcy euro, po dwa tysiące euro za kontener, więc nie ma mowy o jakiejkolwiek rentowności. Wprawdzie zakaz importu towarów z Federacji Rosyjskiej zaczyna działać dopiero od 10 sierpnia, ale Polacy faktycznie wstrzymali już cały rosyjski eksport” – powiedział Oszarski.

Gubernator przywołany do porządku przez Putina

Gubernator obwodu kaliningradzkiego Anton Alichanow podpadł ostatnio Putinowi. Na antenie propagandowej telewizji Rossija 24 nazwał wojnę w Ukrainie wojną, a do tego powiedział, że z tego powodu sytuacja gospodarcza w jego regionie jest niekorzystna.

Szybko został przywołany do porządku przez Putina, który odpowiedział, że „specjalna operacja militarna w Donbasie” nie ma nic wspólnego z sytuacją Kaliningradu.

Atak na rurociągi Nord Stream został przeprowadzony z Obwodu Kaliningradzkiego?

Zwraca uwagę zmiana narracji – dotychczas słyszeliśmy o „specjalnej operacji militarnej w Ukrainie”, teraz mowa o Donbasie.

reklama
reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama