8 C
Olsztyn
środa, 28 września, 2022
reklama

KAS i CBŚP rozbili kolejną grupę przestępczą

WiadomościKAS i CBŚP rozbili kolejną grupę przestępczą
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej rozbili grupę, której członkowie podejrzani są o organizowanie gier hazardowych na niezarejestrowanych automatach. W trakcie akcji przejęto 350 automatów do gier.

reklama

Rzeczniczka Centralnego Biura Śledczego Policji podinspektor Iwona Jurkiewicz przekazała, że nad sprawą pracowali policjanci z olsztyńskiego CBŚP wspólnie z funkcjonariuszami Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Gdańsku. „Śledczy wyjaśniają okoliczności, sposób działania i osoby należące do zorganizowanej grupy przestępczej” – zaznaczyła policjantka.

Wskazała, że członkowie grupy są podejrzani o przestępstwa skarbowe, głównie o organizowanie nielegalnego hazardu w kilkudziesięciu obiektach m.in. w woj. warmińsko-mazurskim i podlaskim. „Z ustaleń śledczych wynika, że zorganizowana grupa przestępcza działała w okresie od 2015 do 2016 roku, kiedy funkcjonariusze zaczęli zamykać kolejne punkty gier hazardowych, przejmując automaty. Przeprowadzono łącznie około 120 kontroli takich punktów” – podkreśliła rzeczniczka CBŚP.

reklama

Rzeczniczka Krajowej Administracji Skarbowej Anita Wielanek poinformowała, że podczas ostatnich działań śledczy zabezpieczyli ok. 350 szt. automatów o wartości ok. 4,2 mln zł oraz blisko 600 tys. zł znajdujących się w urządzeniach. „Śledztwo było przede wszystkim ukierunkowane na ustalenie osób organizujących nielegalną działalność oraz współpracujących z nimi” – powiedziała Wielanek.

„Na poczet kar i grzywien zabezpieczono 180 tys. zł oraz biżuterię wartą ok. 40 tys. zł. Zabezpieczono również pistolet Walter P-99 kal. 9 mm i 2 rewolwery czarnoprochowe i wiatrówkę” – dodała rzecznika KAS.

reklama

Podczas akcji śledczy zatrzymali 14 osób, które zostały doprowadzone do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku. Do prokuratury zgłosiła się też jedna osoba, która również usłyszała zarzuty w tej sprawie. „Zatrzymani usłyszeli prokuratorskie zarzuty dotyczące odpowiednio kierowania oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, jak też popełnienia szeregu przestępstw skarbowych polegających na urządzaniu gier hazardowych na automatach wbrew przepisom ustawy” – poinformował Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

„Zatrzymania mają związek z wielowątkowym śledztwem prowadzonym w Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku dotyczącym funkcjonowania na terenie województwa warmińsko–mazurskiego, podlaskiego, pomorskiego i innych, kilku zorganizowanych grup przestępczych zajmujących się uzyskiwaniem nielegalnych korzyści z gier na automatach. W sprawie tej w listopadzie i grudniu 2021 roku zatrzymano 7 głównych członków zorganizowanej grupy przestępczej. Wobec 6 podejrzanych stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. W następnych miesiącach zatrzymano kolejnych 6 podejrzanych” – podała PK.

Według ustaleń śledczych wśród członków grupy istniał podział ról. „Kierujący grupą pozyskiwali automaty do gier losowych, decydowali o miejscu ich ulokowania, wydawali polecenia podległym członkom grupy w zakresie funkcjonowania lokali i ich obsługi, a także decydowali o zatrudnianiu osób do obsługi automatów i ich wynagradzaniu. Do zadań pozostałych członków należało dokonywanie rozliczeń wstawianych automatów, dokonywanie ich zasypu środkami pieniężnymi, podpisywanie umów z właścicielami lokali i inne czynności, w tym rozliczanie utargów” – zaznaczyła PK.

„Według wstępnych ustaleń, w okresie tylko 2 miesięcy działalności, grupa przestępcza mogła osiągnąć ponad 120 tys. złotych dochodu” – dodała PK.

Jak zaznaczają śledczy sprawa ma charakter rozwojowy. 

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama