-3 C
Olsztyn
środa, 22 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Bilety miesięczne w Olsztynie będą droższe

OlsztynBilety miesięczne w Olsztynie będą droższe

W związku z podwyżkami cen paliw i energii wzrosną ceny biletów okresowych w Olsztynie.

reklama

Od maja musimy więcej zapłacić za bilety jednorazowe, teraz Zarząd Dróg Zieleni i Transportu złożył propozycję podniesienia opłat za bilety okresowe.

Jest propozycja nowej taryfy

Trzeba zaznaczyć, że ceny biletów okresowych nie tylko od dawna nie uległy zmianie, ale nawet zostały obniżone, aby zachęcić mieszkańców do korzystania z komunikacji miejskiej. Teraz jednak sytuacja się zmieniła.

reklama

Według nowej taryfy za bilet miesięczny normalny zapłacimy 100 złotych (dotychczas 80 złotych), za bilet normalny 24-godzinny 15 złotych (zamiast 12 złotych), za bilet 3-dobowy – 30 złotych, miesięczny na okaziciela – 160 złotych, miesięczny imienny dużej rodziny – 150 złotych, 3-miesięczny – 300 złotych, a za bilet roczny – 1100 złotych.

Radny Mirosław Arczak ze Wspólnego Olsztyna przyznaje, że można się było tego spodziewać i rozumie, że to reakcja na to, co się aktualnie dzieje w gospodarce. Mam nadzieję, że powrót do stawek sprzed obniżek nadal będzie atrakcyjny dla pasażerów.

Podwyżki są konieczne?

reklama

MPK zaczęła przynosić straty, dlatego podwyżki są konieczne. Prognozowane koszty paliwa w stosunku do roku 2021 wzrosną o 4,5 miliona złotych, koszty energii elektrycznej o 500 tysięcy złotych.

I kwartał 2022 roku spółka zamknęła stratą 1,96 miliona złotych. Koszty paliwa w stosunku do poprzedniego roku za analogiczny okres wzrosły o 1,15 miliona złotych, a energii elektrycznej o 148 tysięcy złotych.

Po rozpoczęciu wojny w Ukrainie ceny paliw wzrosły o ponad 2 złote.

Nowe ceny miałyby zacząć obowiązywać od 1 lipca. Jak wyliczył ZDZiT, jeśli utrzyma się sprzedaż na podobnym do zeszłorocznego poziomie, dochody z tego tytułu powinny wzrosnąć o 2,34 miliona złotych i pokryć rosnące koszty przewoźników miejskich.

źródło: Gazeta Wyborcza

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

8 KOMENTARZY

8 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
777
23 maja 2022 17:48

oczywiście ukraińcy będą jeździć za darmo… To jest kpina

John
24 maja 2022 06:10

Dalej sponsorujcie ukraincow to sami z nimi bedziecie jezdzic mam w d… Wasze mpk

Popularne
Ogłoszenia