-3 C
Olsztyn
niedziela, 5 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Jedno z bliźniąt zmarło w szpitalu. Kierowca mustanga Adam D. usłyszał sprawiedliwy wyrok?

SzczytnoJedno z bliźniąt zmarło w szpitalu. Kierowca mustanga Adam D. usłyszał sprawiedliwy...

Na karę 4,5 roku więzienia i 6-letni zakaz kierowania pojazdami skazał we wtorek Sąd Rejonowy w Szczytnie kierowcę oskarżonego o potrącenie kobiety prowadzącej wózek z dwójką dzieci. Jedno z 1,5-rocznych bliźniąt zmarło w szpitalu, drugie zostało ciężko ranne.

Jedno z bliźniąt zmarło w szpitalu. Kierowca mustanga Adam D. usłyszał sprawiedliwy wyrok? wypadek Szczytno, Wiadomości
archiwum prywatne
reklama

Adam D. został oskarżony o spowodowanie w kwietniu 2020 r. wypadku drogowego w Szczytnie (woj. warmińsko-mazurskie). Według prokuratury do zdarzenia miało dojść w wyniku umyślnego naruszenia przez niego zasad bezpieczeństwa w ruchu.

W dniu 30 marca 2021 r. do Sądu Rejonowego w Szczytnie wpłynął akt oskarżenia przeciwko Adamowi D. oskarżonemu o spowodowanie wypadku drogowego w Szczytnie (tj. o czyn z art. 177§2kk).

reklama

Jak ustalono, oskarżony wracał sportowym fordem mustangiem z pracy do domu. Ulicami Szczytna jechał 60 km/h, czyli przekraczając dozwoloną prędkość. Następnie na łuku drogi miał przekroczyć podwójną linię ciągłą, po czym – widząc inny pojazd wyjeżdżający na jego pas ruchu z ulicy podporządkowanej – postanowił go wyprzedzić i przyspieszył do 95 km/h.

Stracił wtedy panowanie pojazdem, wpadł w poślizg i zjechał na chodnik w rejonie przejścia dla pieszych, gdzie uderzył w kobietę prowadzącą wózek z dwójką śpiących wnuków, bliźniaków w wieku półtora roku. W dniu 4 maja 2020 r. jeden z chłopców zmarł w szpitalu, drugi został ciężko ranny.

Kierujący potrącił mężczyznę przechodzącego z rowerem przez przejście dla pieszych
Jedno z bliźniąt zmarło w szpitalu. Kierowca mustanga Adam D. usłyszał sprawiedliwy wyrok? wypadek Szczytno, Wiadomości
reklama

Jak podawała prokuratura, kierowca był trzeźwy. Podczas śledztwa przyznał się do zarzucanego mu czynu i złożył wyjaśnienia.

Jedno z bliźniąt zmarło w szpitalu. Kierowca mustanga Adam D. usłyszał sprawiedliwy wyrok? wypadek Szczytno, Wiadomości

Jego proces toczył się od połowy ubiegłego roku. Oskarżony na pierwszej rozprawie zmienił dotychczasowe wyjaśnienia i nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu. Odczytał oświadczenie, w którym potwierdził, że feralnego dnia kierował autem i uczestniczył w wypadku. Jednak – jak twierdził – do wypadku doszło z przyczyn od niego niezależnych, a on również jest ofiarą, a nie jego sprawcą tego wypadku. Jednocześnie wyraził żal i ubolewanie z powodu tragicznych skutków zdarzenia.

Gdy sąd odczytał mu wyjaśnienia złożone w śledztwie, powiedział, że w trakcie zatrzymania doradzano mu przyznanie się do winy, aby uniknąć surowej kary. W dalszej części rozprawy odmówił składania wyjaśnień i odpowiedzi na pytania.

Jedno z bliźniąt zmarło w szpitalu. Kierowca mustanga Adam D. usłyszał sprawiedliwy wyrok? wypadek Szczytno, Wiadomości

We wtorek Sąd Rejonowy w Szczytnie uznał Adama D. za winnego i skazał go za to na karę 4 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności. Zakazał mu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres 6 lat i zasądził od niego 100 tys. zł zadośćuczynienia na rzecz poszkodowanego chłopca. Oskarżony został również obciążony kosztami procesu. Wyrok jest nieprawomocny.

Zderzenie dwóch busów

W ustnym uzasadnieniu wyroku sąd wskazał, że pierwotnym czynnikiem, który doprowadził do wypadku, było zachowanie kobiety kierującej innym pojazdem (volkswagenem passatem), która wyjechała z drogi podporządkowanej, zmuszając oskarżonego do „podjęcia manewrów obronnych w postaci zjechania na lewy pas ruchu”.

Jedno z bliźniąt zmarło w szpitalu. Kierowca mustanga Adam D. usłyszał sprawiedliwy wyrok? wypadek Szczytno, Wiadomości

„Jednakże główną przyczyną wypadku była utrata panowania nad fordem mustangiem, na skutek nieuzasadnionego i nieprawidłowo wykonanego manewru wyprzedzenia volkswagena przez oskarżonego, po uprzednim wyłączeniu systemów kontroli trakcji i systemów wpływających na przyczepność kół na tzw. tryb sport drive” – przekazał rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie Olgierd Dąbrowski-Żegalski.

„To niebezpieczne zachowanie oskarżonego w powiązaniu z brakiem jego dostatecznych umiejętności do odzyskania w tej sytuacji panowania nad autem doprowadziło do tego tragicznego zdarzenia. Co istotne, nie doszłoby do wypadku, gdyby oskarżony, widząc pojazd wymuszający na nim pierwszeństwo, po prostu lekko przyhamował” – zaznaczył sędzia.

W ocenie szczycieńskiego sądu, kara wymierzona Adamowi D. jest adekwatna do wysokiego stopnia społecznej szkodliwości popełnionego przez niego czynu, tj. śmierci jednego chłopca i ciężkiego kalectwa drugiego z bliźniąt.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama

7 KOMENTARZY

7 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Ewer
18 maja 2022 14:15

Gdyby zrobił to zwykły szarak skoda octavia 20letnia pracujący za 3 tys brutto czyli za tyle ile się robi w Olsztynie to wyrok by byl duuuzo surowszy.

Real
23 maja 2022 07:43

Wystarczyło nie być bucem… Wystarczyło przyhamować…

Popularne

18-letni mieszkaniec Olsztyna pojazdem uderzył w drzewo. Okazało się, że miał 2 promile alkoholu