2 C
Olsztyn
poniedziałek, 11 grudnia, 2023
reklama
reklama

Na Warmii i Mazurach w miejscach publicznych będziemy mogli zobaczyć ogrodowe owoce

OlsztynNa Warmii i Mazurach w miejscach publicznych będziemy mogli zobaczyć ogrodowe owoce

Niedługo na Warmii i Mazurach w miejscach publicznych będziemy mogli zobaczyć porzeczki, maliny, agrest, wiśnie, czereśnie, truskawki, morwy i zioła.

reklama

To nowy projekt fundacji „W krajobrazie”, która przy współpracy mieszkańców zajmuje się zakładaniem społecznych ogrodów jadalnych w gminach Gietrzwałd, Stawiguda i Purda.

Architekt krajobrazu z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, dr inż. Mariusz Antolak, tłumaczy ideę ogrodów społecznych. Chodzi o wykorzystanie przestrzeni publicznych, takich jak plaże, tereny przy szkołach, krajobraz otwarty przy różnych przestrzeniach. Mieszkańcy sadzą rośliny jadalne, które potem będą mogli zjeść, na przykład przychodząc na plażę. Podkreśla też, że są to rośliny niewymagające, łatwe w uprawie, i choć niektóre są ozdobne, wszystkie nadają się do jedzenia, jak liście funkii czy kwiaty liliowców.

reklama

W niedzielę na plaży w Naterkach w gminie Gietrzwałd posadzono wiśnie, czereśnie, kalinę koralową, morwę białą, czerwone i czarne porzeczki, agrest, truskawki, poziomki, rabarbar. To znane z ogródków i popularne rośliny.

Sołtys Naterek Zbigniew Kukuć mówi, że mieszkańcy przyjęli pomysł z zaciekawieniem i zaangażowali się w pomoc przy zakładaniu jadalnego ogrodu. Chociaż jest to nowość, wpisuje się w kształtowanie krajobrazu i jednocześnie pokazuje, w jaki sposób można przestrzeń publiczną wykorzystać.

reklama

Projekt „Jadalny krajobraz” będzie trwał dwa lata, dzięki grantowi z funduszy norweskich w ramach programu „Aktywni obywatele”.


źródło: Radio Olsztyn

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
reklama

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Stasiek
17 maja 2022 15:04

Przyjdzie jeden z sloikiem, obezre wszystkie jagody i tyle z owocow.

Polecane
Ogłoszenia