3 C
Olsztyn
wtorek, 23 kwietnia, 2024
reklama

Olsztyńska firma technologiczna notuje rekordowy wzrost przychodów

OlsztynOlsztyńska firma technologiczna notuje rekordowy wzrost przychodów

Przychody Zortrax za I kwartał 2022 r. wyniosły 17,6 mln zł i były o blisko 48% wyższe niż w IV kwartale 2021 r. Znormalizowana EBITDA w I kwartale 2022 r. wyniosła 2,7 mln zł, wobec 0,7 mln zł w IV kwartale 2021 r. Spółka zanotowała zysk netto na poziomie 0,3 mln zł. Dynamiczny wzrost przychodów Spółka zawdzięcza koncentracji na kluczowych rynkach o dużym potencjale: rynku edukacyjnym i kosmicznym

reklama

Przychody Zortrax za I kwartał 2022 r. wyniosły 17,6 mln zł i były o blisko 48% wyższe niż w IV kwartale 2021 r. i o 86% wyższe niż łączne przychody Zortrax i Corelens (przed połączeniem podmiotów) w I kwartale 2021 roku. Znormalizowana EBITDA1 w I kwartale 2022 r. wyniosła 2,7 mln zł, wobec 0,7 mln zł w IV kwartale 2021 r, co stanowi wzrost o blisko 298%. W porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku, kiedy to znormalizowana EBITDA wyniosła 1,1 mln zł, wzrost wyniósł 148%.

Mimo wysokich, niegotówkowych kosztów amortyzacji wartości firmy w kwocie 1,3 mln zł, w I kwartale 2022 r. Zortrax zanotował zysk netto w wysokości 0,3 mln zł.

reklama

„W ubiegłym roku skupiliśmy się na najbardziej perspektywicznych rynkach. Efekty naszych działań są widoczne już w pierwszym kwartale 2022 r. Jednym z kluczowych kierunków działalności jest dla nas sektor edukacyjny. Dynamicznie zmieniający się świat wymaga adekwatnych metod nauczania. Dlatego nowoczesne technologie, takie jak druk 3D, mogą być z powodzeniem wykorzystywane w procesie edukacyjnym. Strategiczne partnerstwo z polskim liderem branży EdTech, tj. firmą Skriware, pozwala nam z sukcesem wdrażać nasze rozwiązania w szkołach i stać się beneficjentem dynamicznego rozwoju sektora edukacyjnego.” – komentuje Mariusz Babula, prezes zarządu Zortrax S.A.

W IV kwartale 2021 r. Zortrax rozpoczął dostarczanie do Skriware drukarek 3D dostosowanych do potrzeb rynku edukacyjnego. Urządzenia Zortrax stanowią element autorskiego ekosystemu Skriware wdrażanego w szkołach zarówno w kraju (m.in. w ramach rządowego programu Laboratoria Przyszłości), jak i za granicą.

„Kolejnym rynkiem, wokół którego skupiamy swoje działania, jest rynek kosmiczny. Jednym ze strategicznych partnerów Zortrax jest Europejska Agencja Kosmiczna. Realizacja projektów na rzecz ESA potwierdza zdolność Spółki do dostarczania wysoce zaawansowanych rozwiązań z obszaru druku 3D, które spełniają najbardziej restrykcyjne normy. Ta współpraca ma wymiar nie tylko komercyjny. Jest dla nas również inspiracją do dalszego rozwoju technologicznego” – mówi Mariusz Babula, prezes zarządu Zortrax S.A.

reklama

Na 2022 rok zaplanowana jest misja kosmiczna WISA Woodsat, podczas której w warunkach przestrzeni kosmicznej przetestowane zostaną wydruki przygotowane ze specjalnych polimerów mających właściwości półprzewodnikowe. Jednym z nich jest Z-PEEK – wysokotemperaturowy materiał od Zortrax. Filament przeszedł restrykcyjne testy w certyfikowanym laboratorium Europejskiej Agencji Kosmicznej, a 17 marca 2022 r. ESA wydała oficjalny raport potwierdzający jego zgodność z normą dotyczącą odgazowania polimerów do zastosowań kosmicznych.

„Ostatnim kluczowym rynkiem jest rynek medyczny, w szczególności stomatologiczny. Jeszcze w tym roku zaprezentujemy rozwiązania dedykowane tej branży, co pozwoli nam stać się beneficjentem szybko postępującej cyfryzacji w tej dziedzinie” – dodaje Mariusz Babula – „To co najważniejsze, to fakt, że koncentracja na tych trzech bardzo od siebie różnych rynkach, jest korzystna dla wszystkich odbiorców naszych rozwiązań w dziedzinie druku 3D. Dzięki temu użytkownicy urządzeń Zortrax mają pewność, że korzystają z wysoce zaawansowanych technologicznie, niezawodnych i łatwych w obsłudze rozwiązań” – podsumowuje Mariusz Babula, prezes zarządu Zortrax S.A.

Zortrax jest uznanym producentem drukarek 3D z sektorów desktop oraz industrial. Oferowane przez firmę produkty działają w czterech technologiach: LPD, LPD Plus, UV LCD oraz SVS. Marka zbudowała silną pozycję na rynku, oferując kompleksowe rozwiązania w zakresie druku trójwymiarowego, w tym: materiały do druku i urządzenia peryferyjne, a także dedykowane oprogramowanie Z-SUITE oraz platformę Zortrax inCloud do zdalnego zarządzania procesem druku jak i personelem. Urządzenia Zortrax są wykorzystywane przez tysiące klientów na całym świecie w branżach od architektury, medycyny, edukacji, wzornictwa, poprzez motoryzację, inżynierię, przemysł aż do sektora lotniczego i kosmicznego. Dzięki temu firmie udało się zbudować biznes na międzynarodową skalę. Cel ten spółka osiąga dostarczając urządzenia, które są niezawodne i precyzyjne, dostosowane do pracy w trudnych warunkach, spełniające najbardziej rygorystyczne normy, a zarazem intuicyjne i proste w obsłudze. Takiej klasy drukarki 3D udaje się tworzyć bazując na współpracy z trzema kluczowymi dla marki sektorami: edukacyjnym, medycznym i kosmicznym. Inżynierowie Zortrax opracowali technologię druku modeli kompozytowych z dwóch mieszanek PEEK we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną. Z rozwiązań firmy Zortrax korzystają tacy giganci jak np.: NASA, Toyota czy koncern Bosch. Twórcami Zortraxa są związani z Olsztynem Rafał Tomasiak i Marcin Olchanowski.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

6 KOMENTARZY

6 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Mati
25 maja 2022 09:10

Artykuł sponsorowany….. Ta firma to od dawna padaka, a właściciel niewypłacalny

Lolo
16 maja 2022 08:23

Babula nie pierdol, a gdzie te wasz słynny kontrakt z Haewlett&Packard?

Polecane
Ogłoszenia