14 C
Olsztyn
poniedziałek, 26 września, 2022
reklama

Władze rezygnują? Nie będzie tegorocznych konsultacji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego

OlsztynWładze rezygnują? Nie będzie tegorocznych konsultacji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Nie będzie tegorocznych konsultacji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego – zdecydowali olsztyńscy radni. Projekty do X edycji będzie można składać w styczniu 2023 roku, a większość projektów z minionej edycji OBO zostanie zrealizowanych.

reklama

Możliwość zmian w realizacji budżetów obywatelskich wprowadzają zapisy specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Rozwiązania przyjęte przez rajców pozwalają na dotrzymanie zobowiązań, które powstały w poprzednich edycjach, a z różnych względów nie zostały zrealizowane.

– Nie rezygnujemy z Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego – podkreśla prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. – Modyfikujemy jednak nasze plany w taki sposób, by doprowadzić do finalizacji szeregu minionych projektów.

reklama

Decyzja olsztyńskiej Rady Miasta oznacza, że konsultacje zaplanowane na ten rok, odbędą się w roku kolejnym. Natomiast te, które miały się odbyć w 2023 roku – w związku ze zmianą harmonogramu działań – zostały odwołane.

36 obywateli Indonezji pracowało nielegalnie w zakładzie produkcyjnym w powiecie mrągowskim

– W związku z wojną w Ukrainie wiele grup społecznych, które dotychczas angażowały się w realizację OBO, np. organizowały spotkania, punkty konsultacyjne, zajmowały się promocją projektów teraz działa na rzecz pomocy Ukraińcom – tłumaczy dyrektor Biura Prezydenta Miasta o Dialogu Obywatelskiego Urzędu Miasta Olsztyna, Aneta Szpaderska.

reklama

Jednak prace nad większością projektów wybranych w minionej edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego będą realizowane. Zaledwie trzy spośród zwycięskich propozycji zostaną przeniesione na kolejny rok:
* „AED – Akcja-Defibrylacja” – projekt zakładał m.in. szkolenia dla 100 nauczycieli w zakresie obsługi defibrylatorów; wprowadzanie w tym roku dodatkowych obowiązków dla nauczycieli w obliczu ciągłych zmian w obszarze edukacji oraz rosnących obowiązków związanych z organizacja procesu nauczania i opieki dla dzieci ukraińskich uchodźców może istotnie wpłynąć na jakość wykonania projektu;
* remont ul. Murzynowskiego oraz remont chodników i budowy zatok na ul. Świtycz-Widackiej – nie chcemy narażać mieszkańców na dodatkowe uciążliwości, poza utrudnieniami w ruchu wynikającymi z rozbudowy linii tramwajowych.

Idzie stagnacja? Przedstawiciele biur nieruchomości z Warmii i Mazur bardzo zaniepokojeni

Te trzy zadania oraz pięć rozpoczętych jeszcze w 2021 roku zostaną zrealizowane w roku 2023. Wśród nich choćby modernizacja boiska na terenie III Liceum Ogólnokształcącego, czyli projektu wybranego w 2020 roku. Wartość zaplanowana i skonsultowana wynosiła pół miliona złotych. Jednak po ubiegłorocznym rozstrzygnięciu przetargu okazało się, że najniższa oferta była wyższa o ponad 60 proc. i wynosiła prawie 820 tys. zł.

Niemożność realizacji wcześniej wybranych zadań wynikała głównie z inflacji, gigantycznych wzrostów cen energii elektrycznej, gazu, paliwa, robocizny i materiałów budowlanych.

Projekty uchwał znajdują się Biuletynie Informacji Publicznej. W ciągu siedmiu dni znajdą się w Bazie Aktów Prawnych

źródło: UM Olsztyn

reklama
reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama
reklama
×