-5 C
Olsztyn
środa, 6 grudnia, 2023
reklama
reklama

Władze rezygnują? Nie będzie tegorocznych konsultacji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego

OlsztynWładze rezygnują? Nie będzie tegorocznych konsultacji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego

Nie będzie tegorocznych konsultacji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego – zdecydowali olsztyńscy radni. Projekty do X edycji będzie można składać w styczniu 2023 roku, a większość projektów z minionej edycji OBO zostanie zrealizowanych.

reklama

Możliwość zmian w realizacji budżetów obywatelskich wprowadzają zapisy specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Rozwiązania przyjęte przez rajców pozwalają na dotrzymanie zobowiązań, które powstały w poprzednich edycjach, a z różnych względów nie zostały zrealizowane.

– Nie rezygnujemy z Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego – podkreśla prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. – Modyfikujemy jednak nasze plany w taki sposób, by doprowadzić do finalizacji szeregu minionych projektów.

reklama

Decyzja olsztyńskiej Rady Miasta oznacza, że konsultacje zaplanowane na ten rok, odbędą się w roku kolejnym. Natomiast te, które miały się odbyć w 2023 roku – w związku ze zmianą harmonogramu działań – zostały odwołane.

– W związku z wojną w Ukrainie wiele grup społecznych, które dotychczas angażowały się w realizację OBO, np. organizowały spotkania, punkty konsultacyjne, zajmowały się promocją projektów teraz działa na rzecz pomocy Ukraińcom – tłumaczy dyrektor Biura Prezydenta Miasta o Dialogu Obywatelskiego Urzędu Miasta Olsztyna, Aneta Szpaderska.

reklama

Jednak prace nad większością projektów wybranych w minionej edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego będą realizowane. Zaledwie trzy spośród zwycięskich propozycji zostaną przeniesione na kolejny rok:
* “AED – Akcja-Defibrylacja” – projekt zakładał m.in. szkolenia dla 100 nauczycieli w zakresie obsługi defibrylatorów; wprowadzanie w tym roku dodatkowych obowiązków dla nauczycieli w obliczu ciągłych zmian w obszarze edukacji oraz rosnących obowiązków związanych z organizacja procesu nauczania i opieki dla dzieci ukraińskich uchodźców może istotnie wpłynąć na jakość wykonania projektu;
* remont ul. Murzynowskiego oraz remont chodników i budowy zatok na ul. Świtycz-Widackiej – nie chcemy narażać mieszkańców na dodatkowe uciążliwości, poza utrudnieniami w ruchu wynikającymi z rozbudowy linii tramwajowych.

Te trzy zadania oraz pięć rozpoczętych jeszcze w 2021 roku zostaną zrealizowane w roku 2023. Wśród nich choćby modernizacja boiska na terenie III Liceum Ogólnokształcącego, czyli projektu wybranego w 2020 roku. Wartość zaplanowana i skonsultowana wynosiła pół miliona złotych. Jednak po ubiegłorocznym rozstrzygnięciu przetargu okazało się, że najniższa oferta była wyższa o ponad 60 proc. i wynosiła prawie 820 tys. zł.

Niemożność realizacji wcześniej wybranych zadań wynikała głównie z inflacji, gigantycznych wzrostów cen energii elektrycznej, gazu, paliwa, robocizny i materiałów budowlanych.

Projekty uchwał znajdują się Biuletynie Informacji Publicznej. W ciągu siedmiu dni znajdą się w Bazie Aktów Prawnych

źródło: UM Olsztyn

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
reklama

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
babcia
30 kwietnia 2022 22:29

Powoli zaczynam nie lubić tramwajów i tych co zabierają olsztyniakom pieniądze.

Polecane
Ogłoszenia