Dla wielu osób mieszkanie kupowane z rynku wtórnego to jajko niespodzianka – może być stare lub nowe, zadbane, odnowione lub zapuszczone, z czystą kartą lub zadłużone, a nawet z niechcianym lokatorem sprzed wielu lat. Można by wymieniać dalej, ponieważ najważniejsza cechą rynku wtórnego jest jego niezwykła różnorodność, która w gruncie rzeczy może być nieco problematyczna. Jak uniknąć kłopotów podczas kupowania lokalu z drugiej ręki? Sprawdźmy!
Stan mieszkania i media
Przed zakupem mieszkania na rynku wtórnym zaleca się nawet kilka wizyt, podczas których można sprawdzić stan techniczny lokalu, zwłaszcza to wszystko, co może wpłynąć na wysokość rachunków i wymagać kosztownego remontu, a więc stan drzwi, okien, podłóg, ścian, instalacji elektrycznych, hydraulikę, a nawet obecność szkodników. Dodatkowo należy spisać stan liczników (co jest szczególnie ważne, bo można się później niemile zaskoczyć, płacąc rachunki za poprzednich mieszkańców) oraz dopełnić formalności u dostawców mediów – przede wszystkim przepisać umowy na nowego właściciela.
Stan budynku
Jeśli mieszkanie na sprzedaż Ostróda w pełni nam odpowiada, w dalszej kolejności należy sprawdzić stan budynku, a więc jego wiek, technologię i materiały, z których został wykonany, ogólny stan budynku, elewacji i dachu, stan klatki schodowej, wind i ewentualnie części wspólnych, piwnice, komórki lokatorskie, garaże, przynależne miejsca parkingowe i w końcu takie udogodnienia jak domofon lub wideofon, ochrona, czy portiernia. Zły stan budynku może negatywnie wpłynąć co codzienny komfort mieszkania oraz wysokość rachunków oraz składek płaconych spółdzielni mieszkaniowej chociażby na fundusz remontowy, a w konsekwencji na całość czynszu.
Okolica
Mieszkania na rynku wtórnym dość łatwo można znaleźć w sprzyjających lokalizacjach – nawet w centrum miasta. W przeciwieństwie do nowo powstałych na obrzeżach miast inwestycji deweloperskich zwykle w okolicy nie brakuje też sklepów, placówek medycznych, szkół itp. Właśnie dlatego warto wybrać mieszkanie w takim sąsiedztwie, w którym wszystkie tego typu udogodnienia będą w bezpośrednim pobliżu oraz wybadać, czy okolica nie ma opinii niebezpiecznej i kto w mieszka albo w niej, albo nawet w samym budynku. Dobre sąsiedztwo jest nieocenione.
Księga wieczysta
I w końcu podstawa podstaw – księga wieczysta. Zakup mieszkania może być ryzykownym przedsięwzięciem, bo nie wiemy, jaka jest jego historia, a jeśli jej nie sprawdzimy – możemy wpaść w poważne kłopoty. Aby temu zapobiec warto przejrzeć księgę wieczystą – samemu lub z prawnikiem – i sprawdzić, czy na mieszkaniu nie ciąży hipoteka, czy nie ustanowionej służebności, czy komuś nie przysługuje użytkowanie wieczyste, czy wobec poprzedniego właściciela nie toczy się postępowanie komornicze i wiele innych informacji, których absolutnie nie wolno bagatelizować.
Po zakupie mieszkania należy dodatkowo dopełnić wszelkich formalności związanych ze spółdzielnią mieszkaniową, z którą zgodna współpraca może oszczędzić nam wielu kłopotów i dać wpływ na decyzje podejmowane w sprawie budynku.