18 C
Olsztyn
czwartek, 25 lipca, 2024
reklama

Gigantyczna akcja zadrzewiania Olsztyna. Ratusz wydaje 6mln zł na tysiące roślin

OlsztynGigantyczna akcja zadrzewiania Olsztyna. Ratusz wydaje 6mln zł na tysiące roślin

To będzie ogromna akcja zadrzewiania stolicy Warmii i Mazur. W najbliższych miesiącach w naszym mieście przybędzie także mnóstwo krzewów i bylin.

reklama

Realizacja nowych nasadzeń w Olsztynie związana jest z rozbudową tramwajowej trakcji. W piątek (22 kwietnia) w ratuszu została podpisana umowa z wykonawcą tego zadania.

– Zadanie bez wątpienia jest imponujące – mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. – Dzięki temu zdecydowanie zrekompensujemy tę wycinkę, która była konieczna. Za każde usunięte wówczas drzewo posadzimy ponad dwa nowe.

reklama

Umowa wartości niemal sześciu mln złotych dotyczy nasadzeń 1835 drzew, 1470 krzewów, 6536 bylin oraz prawie 33 tys. kwiatów cebulowych. Wykonawca zobowiązany jest zrealizować zadanie w 18 miesięcy od zawarcia umowy. W ciągu pierwszych 12 miesięcy powinien wykonać minimum połowę zakresu. W zakres kontraktu wchodzi też trzyletnia pielęgnacja roślin.

– Zajmujemy się tym od wielu lat, to nie jest dla nas nowość – mówi Rafał Świątkowski, właściciel firmy Abies-Ogrody. – Takie zadania są dla nas normalnością, realizowaliśmy już kontrakt na ponad dwa tys. drzew na 300-kilometrowym odcinku. Tutaj specyfika pracy będzie nieco inna, bo to teren miasta. Jestem dobrej myśli.

Drzewa pojawią się na terenie łącznie dziewięciu olsztyńskich osiedli, najwięcej na Jarotach (497 drzew), Kormoranie (443), Nagórkach (332) i w Śródmieściu (304). To klony, lipy, dęby i drzewa owocowe, których sadzonki muszą mieć określone parametry. Wśród nich obwód pnia na wysokości metra nie może być mniejszy, niż 16-18 cm czy, w niektórych przypadkach, wysokość rośliny to co najmniej trzy metry.

reklama

Jeśli warunki pogodowe będą sprzyjające, pierwszych nasadzeń można spodziewać się już wiosną za Zespołem Szkół Budowlanych. Jeśli jednak temperatury będą zbyt wysokie, wykonawca będzie przygotowywać szereg lokalizacji do jesiennego sadzenia.

Nasadzenia, na które umowa została podpisana w piątek, nie są jedynymi, jakie zostaną zrealizowane przy okazji rozbudowy trakcji tramwajowej. Trwają rozmowy z jej wykonawcą, konsorcjum firm, których liderem jest spółka Polimex Infrastruktura o kolejnych ponad 830 drzewach. A w samym kontrakcie tramwajowym zaplanowanych zostało ok. 200 drzew.

– Nowe nasadzenia są istotne szczególnie w kontekście zmian klimatu – mówi miejska ogrodnik, Tekla Żurkowska. – Drzewa w znacznym stopniu, poprzez korony, zmniejszają nagrzewanie się jezdni, chodników, budynków. Tym samym zmniejszają temperatury i niwelują efekt tzw. miejskiej wyspy ciepła.

Łącznie w najbliższych miesiącach – tylko w związku z projektem tramwajowym – w Olsztynie posadzonych zostanie ponad 2,8 tys. drzew.

źródło: UM Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

7 KOMENTARZY

7 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Matoł zawszony z nowej wiochy lubawskiej bez prote
23 kwietnia 2022 17:41

Motorniczemu pękły sakiewka,że tak cudzą kasą sypie?

Zielone w środku czerwone
23 kwietnia 2022 19:08

W przyszłym roku wybory…. ha, ha, ha. “Gigantyczna akcja” obawiam się, że to akcja arbuz kandyduje.

Polecane