14 C
Olsztyn
poniedziałek, 26 września, 2022
reklama

Ile dzieci z Ukrainy jest już w szkołach regionu? Podano oficjalne dane

WiadomościIle dzieci z Ukrainy jest już w szkołach regionu? Podano oficjalne dane
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Około 4,4 tys. ukraińskich dzieci przyjęto do tej pory do szkół i przedszkoli na Warmii i Mazurach – podało w piątek Kuratorium Oświaty w Olsztynie. Dla uczniów nieznających języka polskiego utworzono 60 oddziałów przygotowawczych.

reklama

Rzeczniczka olsztyńskiego kuratorium Małgorzata Hochleitner przekazała, że zdecydowana większość ukraińskich dzieci zapisanych do placówek oświatowych w regionie stanowią uczniowie szkół podstawowych – jest ich blisko 3,3 tys.

Do szkół ponadpodstawowych przyjęto ponad 300 uczniów. Z kolei do przedszkoli i punktów przedszkolnych w województwie zapisanych jest ponad 700 dzieci uchodźców wojennych z Ukrainy.

reklama

Według kuratorium liczba ukraińskich uczniów przyjmowanych do szkół w regionie nie rośnie już tak szybko jak w poprzednich tygodniach. W ostatnich 10 dniach zwiększyła się o około 250 dzieci.

Napad na dostawcę pod ratuszem. Zabrali artykuły spożywcze o łącznej wartości 16 550 zł

W skali regionu najwięcej uczniów z Ukrainy chodzi do szkół w Olsztynie (635) i w powiecie olsztyńskimi (398) oraz w powiatach ostródzkim i iławskim.

reklama

Na Warmii i Mazurach utworzono dotychczas 60 oddziałów przygotowawczych dla uczniów nieznających języka polskiego, z czego sześć w liceach w Olsztynie, Ełku, Iławie, w Giżycku i w Nidzicy.

„Pan kurator odwiedził wiele szkół, w których utworzono oddziały przygotowawcze. W jego ocenie nauczanie w tych oddziałach jest bardzo dobrze zorganizowane przez dyrektorów szkół. Dzieci dobrze się w nich czują, są zadowolone. Cieszą się, że mogą chodzić do szkoły i uczyć się języka polskiego” – przekazała rzeczniczka.

W oddziale przygotowawczym uczniowie mają co najmniej sześć godzin nauki języka polskiego w tygodniu. Uczą się także innych przedmiotów zgodnie z programami obowiązującymi w szkole, ale z dostosowaniem metod i form ich realizacji do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych.

Oskarżeni o zabójstwo w Olsztynku staną przed sądem

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama
reklama
×