-2 C
Olsztyn
piątek, 3 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

W Budziku ponad połowa pacjentów komunikuje się z otoczeniem

OlsztynW Budziku ponad połowa pacjentów komunikuje się z otoczeniem

Ponad połowa pacjentów, którzy poddawani są rehabilitacji w olsztyńskim Budziku dla dorosłych, zaczyna się komunikować z otoczeniem. Im więcej takich ośrodków w kraju, tym większa szansa, że pacjent szybko zostanie objęty specjalistyczną opieką – podali przedstawiciele kliniki.

reklama

W olsztyńskim Budziku leczonych jest systematycznie 15 pacjentów. „To ciężko chorzy, którzy mają złożone problemy, nie tylko ten jeden związany z dysfunkcją mózgu, ale wiele innych. Musimy działać, rozwijać się. Takich miejsc wyspecjalizowanych, z ludźmi, którzy poświęcają swoje życie pacjentom, jest mało. Chcę podziękować zespołowi, pielęgniarkom, fizjoterapeutom, rehabilitantom, neurologopedom, psychologom”- powiedział neurochirurg prof. Wojciech Maksymowicz podczas konferencji w olsztyńskiej klinice.

Nawiązał do obchodzonego w poniedziałek 18 kwietnia Dnia Pacjenta w Śpiączce, święta uchwalonego przez Sejm RP 23 listopada 2012 roku.

reklama

Prof. Maksymowicz wskazał, że z 8 spośród 15 pacjentów olsztyńskiego Budzika nawiązano kontakt. Część z nich jest w stanie odpowiedzieć albo przejść parę kroków.

Uczestnicząca w konferencji Ewa Błaszczyk z Fundacji Akogo wskazała, że to bardzo dobry wynik który, jak podkreśliła, jest wynikiem żmudnej, codziennej rehabilitacji.

Kara pozbawienia wolności dla lekarza Jana M. oskarżonego o nieprawidłowości przy porodzie
reklama

„Nie można odbierać szansy nikomu, bo tego nikt nie wie, jak się to potoczy. Dopóki szansa jest, to trzeba robić wszystko, codziennie, nawet, gdy to jest nudne i nie przynosi szybkiego efektu. To jest opowiadanie o cierpliwości, o braku oceny, trzeba codziennie robić tę pracę i nikomu nie odbierać szansy” – zaapelowała.

Podkreśliła, że według najnowszych badań aż 76 proc. pacjentów – dzięki rehabilitacji – zachowuje świadomość.

Wskazała, że jesienią gotowy ma być Budzik dla dorosłych w Warszawie przy szpitalu na Bródnie. Pierwszych pacjentów placówka ma przyjąć 1 stycznia 2023r. Podkreśliła, że potrzeba utworzenia takiej placówki jest duża, ponieważ wielu dorosłych, zwłaszcza młodych, po wypadkach komunikacyjnych, podtopieniach czy też próbach zakończenia życia, potrzebuje pomocy.

Koordynator w olsztyńskim Budziku dr Piotr Siwik podkreślił, że ogromne znaczenie ma moment, w którym pacjent trafia do Budzika.

Pełne obłożenie na oddziałach infekcyjnych. Zakaz odwiedzin w szpitalu dziecięcym

„Takie miejsca muszą być w krótkim czasie dostępne dla pacjentów. Tak, by nie tworzyć kolejek czekających. W ciągu kilka miesięcy bez intensywnej rehabilitacji traci się szanse na wybudzenie albo ograniczone zostają szanse na możliwą poprawę wszystkich funkcji. Dbamy, by pacjenci szybko do nas trafiali”- podkreślił dr Siwik. Dodał, że niezwykle ważne jest wsparcie rodziny, która swoją bliskością wpływa na powrót pacjenta do sprawności.

Syn kobiety, która jest rehabilitowana w Budziku podziękował personelowi. Wskazał, że placówka otworzyła dla jego mamy szansę na wybudzenie i powrót do zdrowia.

Ewa Błaszczyk podkreśliła, że Fundacja Akogo koncentruje się obecnie na działalności naukowo – badawczej, na śledzeniu eksperymentów medycznych tak, by można było je przełożyć na leczenie chorób mózgu.

źródło: PAP, fot. PAP/Tomasz Waszczuk

reklama
reklama
reklama
reklama

2 KOMENTARZY

2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
ala
22 kwietnia 2022 09:21

Ma Wojciech parcie na szkło.

bida bida bida
21 kwietnia 2022 22:21

Dobra robota

Popularne

„Alpiniści dla WOŚP” w odwiedzinach u pacjentów Szpitala Dziecięcego