12 C
Olsztyn
wtorek, 27 września, 2022
reklama

W Budziku ponad połowa pacjentów komunikuje się z otoczeniem

OlsztynW Budziku ponad połowa pacjentów komunikuje się z otoczeniem
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Ponad połowa pacjentów, którzy poddawani są rehabilitacji w olsztyńskim Budziku dla dorosłych, zaczyna się komunikować z otoczeniem. Im więcej takich ośrodków w kraju, tym większa szansa, że pacjent szybko zostanie objęty specjalistyczną opieką – podali przedstawiciele kliniki.

reklama

W olsztyńskim Budziku leczonych jest systematycznie 15 pacjentów. „To ciężko chorzy, którzy mają złożone problemy, nie tylko ten jeden związany z dysfunkcją mózgu, ale wiele innych. Musimy działać, rozwijać się. Takich miejsc wyspecjalizowanych, z ludźmi, którzy poświęcają swoje życie pacjentom, jest mało. Chcę podziękować zespołowi, pielęgniarkom, fizjoterapeutom, rehabilitantom, neurologopedom, psychologom”- powiedział neurochirurg prof. Wojciech Maksymowicz podczas konferencji w olsztyńskiej klinice.

Nawiązał do obchodzonego w poniedziałek 18 kwietnia Dnia Pacjenta w Śpiączce, święta uchwalonego przez Sejm RP 23 listopada 2012 roku.

reklama

Prof. Maksymowicz wskazał, że z 8 spośród 15 pacjentów olsztyńskiego Budzika nawiązano kontakt. Część z nich jest w stanie odpowiedzieć albo przejść parę kroków.

Uczestnicząca w konferencji Ewa Błaszczyk z Fundacji Akogo wskazała, że to bardzo dobry wynik który, jak podkreśliła, jest wynikiem żmudnej, codziennej rehabilitacji.

Nowoczesny angiograf w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie
reklama

„Nie można odbierać szansy nikomu, bo tego nikt nie wie, jak się to potoczy. Dopóki szansa jest, to trzeba robić wszystko, codziennie, nawet, gdy to jest nudne i nie przynosi szybkiego efektu. To jest opowiadanie o cierpliwości, o braku oceny, trzeba codziennie robić tę pracę i nikomu nie odbierać szansy” – zaapelowała.

Podkreśliła, że według najnowszych badań aż 76 proc. pacjentów – dzięki rehabilitacji – zachowuje świadomość.

Wskazała, że jesienią gotowy ma być Budzik dla dorosłych w Warszawie przy szpitalu na Bródnie. Pierwszych pacjentów placówka ma przyjąć 1 stycznia 2023r. Podkreśliła, że potrzeba utworzenia takiej placówki jest duża, ponieważ wielu dorosłych, zwłaszcza młodych, po wypadkach komunikacyjnych, podtopieniach czy też próbach zakończenia życia, potrzebuje pomocy.

Koordynator w olsztyńskim Budziku dr Piotr Siwik podkreślił, że ogromne znaczenie ma moment, w którym pacjent trafia do Budzika.

Dzieci w kryzysie psychicznym z Warmii i Mazur mają zapewnioną opiekę? NFZ zajmuje stanowisko

„Takie miejsca muszą być w krótkim czasie dostępne dla pacjentów. Tak, by nie tworzyć kolejek czekających. W ciągu kilka miesięcy bez intensywnej rehabilitacji traci się szanse na wybudzenie albo ograniczone zostają szanse na możliwą poprawę wszystkich funkcji. Dbamy, by pacjenci szybko do nas trafiali”- podkreślił dr Siwik. Dodał, że niezwykle ważne jest wsparcie rodziny, która swoją bliskością wpływa na powrót pacjenta do sprawności.

Syn kobiety, która jest rehabilitowana w Budziku podziękował personelowi. Wskazał, że placówka otworzyła dla jego mamy szansę na wybudzenie i powrót do zdrowia.

Ewa Błaszczyk podkreśliła, że Fundacja Akogo koncentruje się obecnie na działalności naukowo – badawczej, na śledzeniu eksperymentów medycznych tak, by można było je przełożyć na leczenie chorób mózgu.

źródło: PAP, fot. PAP/Tomasz Waszczuk

reklama
reklama
reklama
reklama

2 KOMENTARZY

2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama