-3 C
Olsztyn
środa, 22 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Będzie huczne otwarcie sezonu żeglarskiego na Mazurach

GiżyckoBędzie huczne otwarcie sezonu żeglarskiego na Mazurach

Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią w tym roku odbędzie się huczne otwarcie sezonu żeglarskiego na Mazurach. Zgodnie z mazurską tradycją odbędzie się ono w południe 1 maja na moście obrotowym nad kanałem łuczańskim.

reklama

„Już nie możemy się tego doczekać! Wreszcie wraca do nas normalność” – powiedział PAP burmistrz Giżycka Wojciech Karol Iwaszkiewicz zapraszając wszystkich do tego miasta na majówkę. W czasie pandemii impreza była odwoływana.

Od wielu lat właśnie na giżyckim moście obrotowym nad kanałem łuczańskim w sposób symboliczny rozpoczyna się sezon żeglarski. Jego inauguracją jest otwarcie mostu dla żeglarzy. Zabytkowy, zbudowany w 1898 roku most ważący sto ton otwiera jedna osoba wykonując niespełna 9 obrotów kołem. Most przesuwa się do nadbrzeża powodując tym samym przestrzeń do przepływania nawet wysokim jednostkom przez kanał łuczański.

reklama

Po otwarciu mostu na kanale odbywa się parada jednostek pływających – prezentują się na niej łodzie policji, straży, czy MOPR. Potem odbywa się parada przebierańców – poprzebierane załogi pływają zarówno na tradycyjnych jachtach, jak i na własnych konstrukcjach (tzw. kategoria pływania na byle czym).

Inauguracja sezonu jest jedną z najbardziej wyczekiwanych imprez na Mazurach, przed pandemią gromadziły się na niej tysiące osób.

reklama

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne
Ogłoszenia