14 C
Olsztyn
niedziela, 26 maja, 2024
reklama

12. Rocznica Katastrofy Smoleńskiej

Olsztyn12. Rocznica Katastrofy Smoleńskiej

W 12. rocznicę katastrofy pod Smoleńskiem wojewoda Artur Chojecki uczestniczył w centralnych obchodach w Warszawie. Złożył wieńce pod Pomnikiem śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i pod Pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej w Warszawie.

reklama

10 kwietnia 2010 roku to data symbol w historii Polski. W wyniku katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem życie straciło 96 osób, w tym para Prezydencka Maria i Lech Kaczyńscy. Pamięć o nich oraz ich spuścizna pozostaną na zawsze w naszych sercach. Wicewojewoda Warmińsko-Mazurski Piotr Opaczewski wziął udział w uroczystości upamiętniającej tragedię składając kwiaty pod obeliskiem na lotnisku Kętrzyn-Wilamowo. Obelisk poświęcony jest 96 ofiarom tragicznej katastrofy prezydenckiego samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem.

9 kwietnia w Elblągu również uczczono pamięć 96 osób, które 12 lat temu zginęły w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Obchody rozpoczęły się o godzinie 12.00 mszą świętą w Kościele p.w. Wszystkich Świętych. Następnie uczestnicy przeszli z kościoła pod Krzyż Katyński. Udział w wydarzeniu wziął wicewojewoda Piotr Opaczewski. Podczas obchodów został odczytany apel pamięci oraz odegrany hymn narodowy RP, pod pomnikiem złożone zostały kwiaty.

reklama

“96 osób w drodze do Katynia, po to aby uczcić pamięć zamordowanych przez Rosję polskich oficerów oddało swoje życie. Wśród nich był Prezydent RP Lech Kaczyński, jego małżonka, pierwsza dama Maria Kaczyńska, wicemarszałkowie Sejmu, Senatu, parlamentarzyści, dowódcy sił zbrojnych i inne wspaniałe osoby. 96 wspaniałych Polaków. Oddajemy im dziś cześć, pamiętając o jedności i solidarności, która cechowała tamte dni, dzień tragedii i kolejne następne dni. Tej solidarności i jedności zwykłych Polaków dzisiaj nam potrzeba w obliczu ohydnej zbrodni, którą po raz kolejny popełniają Rosjanie na ludziach wolnego świata, na ludziach, którzy chcą żyć po swojemu” – powiedział wicewojewoda.

W kościele Matki Boskiej Fatimskiej w Olsztynie odbyła się msza św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej w której udział wziął pełnomocnik wojewody Jarosław Babalski.

źródło: UW Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia