25 C
Olsztyn
niedziela, 16 czerwca, 2024
reklama

Wojewódzkie Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej i Katastrofy Smoleńskiej

OlsztynWojewódzkie Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej i Katastrofy Smoleńskiej

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w intencji zamordowanych w Katyniu oraz ofiar Katastrofy Smoleńskiej, w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie. Następnie delegacje służb mundurowych, kompania honorowa Wojska Polskiego, liczne poczty sztandarowe, przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, administracji państwowej, stowarzyszeń, szkół i placówek oświatowych dotarły na cmentarz komunalny przy ul. Poprzecznej w Olsztynie. Przy pomniku Ofiar Zbrodni Katyńskiej i obelisku upamiętniającym 96 ofiar katastrofy smoleńskiej został odegrany i odśpiewany hymn państwowy. Zebrani wysłuchali przemówień.

reklama

„Tegoroczne rocznice: 82. Zbrodni Katyńskiej i 12. Katastrofy smoleńskiej odbywają się mając na tle wydarzenia, które od 24 lutego br., zdominowały światową politykę i powszechną uwagę narodów. Rosyjski agresor napadł w równie podstępny sposób, jak 17 września 1939 roku zadał ciężki cios Polsce zaangażowanej w wojnę będącej wynikiem agresji niemieckiej. Znienacka i brutalnie. I wtedy i dzisiaj, może zwłaszcza dzisiaj, kiedy zdawać by się mogło wszyscy są świadomi zła, jakie niesie ze sobą wojna, trudno jest zrozumieć sens imperatywu, który każe jednemu narodowi wtargnąć w usankcjonowane prawnie granice drugiego państwa, siejąc zniszczenie, niosąc śmierć, wszędzie pozostawiając znaki bestialskiej przemocy. To niezrozumiałe i nieakceptowalne barbarzyństwo, kiedykolwiek by nie było dokonane: 82 lata temu, czy teraz, w czasie nam rzeczywistym” – powiedział Wojewoda Warmińsko-Mazurski, Artur Chojecki.

Po przemówieniach złożono kwiaty i znicze. Następnie odczytany został apel poległych ku pamięci Polaków zamordowanych w Katyniu oraz ofiar katastrofy lotniczej. Kompania Wojska Polskiego oddała salwę honorową.

reklama

źródło: UW

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane