-1 C
Olsztyn
czwartek, 21 listopada, 2024
reklama

Pregabalina – Jak działa? Kiedy się ją stosuje?

Materiał partneraPregabalina - Jak działa? Kiedy się ją stosuje?

Przy nasilonych zaburzeniach lękowych wręcz niemożliwe staje się normalne funkcjonowanie, to samo dotyczy padaczki czy bólu neuropatycznego. Tego typu dolegliwości wymagają wdrożenia leczenia farmakologicznego, co ma na celu przyniesienie pacjentowi ulgi. Trzeba jednak pamiętać o tym, że leki działają tylko objawowo, dlatego kluczowe staje się znalezienie źródła problemu i wyeliminowania go. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, więc pozostaje posiłkowanie się lekami. Na szczęście nie brakuje medykamentów o zróżnicowanym działaniu, które pomogą przy rozmaitych schorzeniach. Przykładem będzie Pregabalina.

W jakim celu stosuje się Pregabalinę? Na co pomaga?

Pregabalina to lek o szerokim zastosowaniu. Wynika to z jego działania przeciwbólowego, przeciwdrgawkowego, przeciwlękowego i niwelującego problemy ze snem. Wskazaniami do stosowania Pregabaliny są bóle neuropatyczne, napady epileptyczne i zaburzenia lękowe. Należy od razu podkreślić, że Pregabalinę stosuje się wyłącznie u osób dorosłych. Lek ten blokuje kanały wapniowe, które są niezbędne do powstania wyładowań neuronów i wydzielania neuroprzekaźników. Za pomocą Pregabaliny można wpływać stabilizująco na błony komórkowe. zredukować stężenie noradrenaliny i dopaminy. Dawkowanie leku zawsze jest kwestią indywidualną. Bierze się pod uwagę wiek pacjenta, jego płeć, nawet masę ciała. Pregabalina jest przyjmowana długotrwale, pierwsze efekty terapii pojawiają się zwykle po około dwóch tygodniach od jej rozpoczęcia. Lek można kupić wyłącznie z przepisu lekarza i to właśnie on decyduje o ewentualnym zakończeniu leczenia. Nie można przerywać go bez jego wiedzy, bo grozi to wystąpieniem szeregu działań niepożądanych. Pregabalina łagodzi ból, niweluje uczucie lęku, pomaga przy fobii społecznej, w zespole lęku uogólnionego, przy zaburzeniach obsesyjno-kompulsywne, w zespole stresu pourazowego.

Czy mogą pojawić się działania niepożądane podczas przyjmowania Pregabaliny?

Przepisanie leku Pregabalina zawsze musi poprzedzać dokładny wywiad lekarski z pacjentem. Pozwoli to na wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań do stosowania preparatu i dobranie optymalnej dawki. Niektóre schorzenia i przyjmowane leki mogą uniemożliwiać zażywanie Pregabaliny lub wymagać zachowania szczególnej ostrożności. Uważać trzeba w przypadku pacjentów z cukrzycą, seniorów, osób borykających się z chorobami układu sercowo-naczyniowego. Istnieje również ryzyko wystąpienia interakcji Pregabaliny z innymi lekami. Nadwrażliwość na którykolwiek składnik zawarty w Pregabalinie stanowi przeciwwskazanie do jej stosowania. W przeciwnym razie może dojść do silnej reakcji alergicznej, a wstrząs anafilaktyczny zagraża zdrowiu i życiu pacjenta.

Podczas stosowania leku Pregabalina bardzo często występują działania niepożądane w postaci zawrotów głowy, senności i bólu głowy. Nierzadko dochodzi do pobudzenie łaknienia, zmniejszenia zainteresowania zbliżeniami intymnymi. Pojawiają się trudności w mówieniu i skupieniu uwagi, zaburzenia pamięci, drżenia, drażliwość, bezsenność, nadmierne zmęczenie, pogorszenie widzenia, zaburzenia równowagi, rozmaite dolegliwości ze strony układu pokarmowego, wzrost masy ciała, skurcze mięśni, obrzęk stawów i kończyn.

Źródło: Pregabalina – Medyk Online

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane