5 C
Olsztyn
czwartek, 25 kwietnia, 2024
reklama

Ogromna liczba. Mieszkańcy Warmii i Mazur rzucili się do składania wniosków o paszport

OlsztynOgromna liczba. Mieszkańcy Warmii i Mazur rzucili się do składania wniosków o...

W ciągu ostatniego miesiąca ponad 12 800 wniosków o paszport zostało złożonych w punktach paszportowych na Warmii i Mazurach – poinformował Urząd Wojewódzki w Olsztynie. To ponad osiem razy więcej niż w marcu ubiegłego roku.

reklama

Tegoroczny marzec był miesiącem wzmożonego ruchu w oddziałach paszportowych w całej Polsce. W województwie warmińsko-mazurskim odnotowano ponad ośmiokrotny wzrost liczby składanych wniosków. We wszystkich pięciu punktach paszportowych w regionie przyjęto łącznie 12 860 wniosków, podczas gdy rok wcześniej było ich zaledwie 1554.

Oddział paszportów w Olsztynie działa w pełni na obsługę obywateli już od maja 2021 roku. Urzędnicy pracują tam w systemie “numerkowym”, a klienci mogą też zarejestrować wizytę online. Mimo wzmożonej pracy, przy tak dużej liczbie chętnych nie wszyscy mogą zostać obsłużeni. Rzecznik wojewody Krzysztof Guzek zauważył, że sporo osób przyjeżdża do Olsztyna z innych województw, gdzie urzędy pracują w trybie półotwartym i prowadzą tylko zapisy do kolejek, co skutkuje długim okresem oczekiwania.

reklama

Możliwość podróżowania po Europie na dowód osobisty niezależnie od sytuacji wynikającej z wojny w Ukrainie sprawia, że nie każdy zabiega o paszport z konkretnych powodów podróżniczych. Jednak wiosenny czas to zawsze okres wzmożonego zainteresowania paszportami, co jest skutkiem wakacyjnych planów zagranicznych podróży. Z informacji podanych przez wiceministra MSWiA Pawła Szefernakera wynika, że resort robi wszystko, aby skrócić kolejki po paszporty, szczególnie w mniejszych urzędach.

źródło: PAP

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

3 KOMENTARZY

3 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
roro
11 kwietnia 2022 17:39

„Jest też możliwość rejestracji wizyty online”. To spróbujcie się zarejestrować online. Żadnych szans. Co jest w tym dziwnego, to to, że wolnych miejsc online brak na najbliższe trzy tygodnie, a przez trzy godziny oczekiwania na złożenie wniosku do pokoju D (pokój dla zarejestrowanych online) nie weszła ani jedna osoba. To jakaś ściema.

Kiepsko
11 kwietnia 2022 22:17

Próbuję już od 1,5 miesiąca zarezerwować kolejkę on-line i nie ma szans, bo nie ma żadnych terminów za każdym razem jak próbuję. Nie wiem jak oni tam pracują. Czy w ogóle pracują??

Polecane
Ogłoszenia