6 C
Olsztyn
poniedziałek, 26 września, 2022
reklama

Ogromna liczba. Mieszkańcy Warmii i Mazur rzucili się do składania wniosków o paszport

OlsztynOgromna liczba. Mieszkańcy Warmii i Mazur rzucili się do składania wniosków o...
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Prawie 13 tys. wniosków o paszport przyjęto w minionym miesiącu w punktach paszportowych w woj. warmińsko-mazurskim – poinformował w poniedziałek Urząd Wojewódzki w Olsztynie. To ponad ośmiokrotny wzrost liczby wniosków w stosunku do marca poprzedniego roku.

reklama

Jak przypomniały służby prasowe wojewody warmińsko-mazurskiego, tegoroczny marzec był miesiącem zmasowanego ruchu w oddziałach paszportowych w całej Polsce. Urząd Wojewódzki w Olsztynie odnotował ponad ośmiokrotny wzrost liczby składanych wniosków.

We wszystkich pięciu punktach paszportowych w regionie przyjęto łącznie 12 860 wniosków o paszport, podczas gdy rok wcześniej były 1 554 wnioski. W samym Olsztynie w marcu 2022 r. przyjęto 4 554 takie wnioski, a w marcu ubiegłego roku były 793 wnioski. Oddział paszportów w Olsztynie, pomimo pandemii, otworzył się w pełni na obsługę obywateli już od maja 2021 r. Uruchomiony jest system „numerkowy”, jest też możliwość rejestracji wizyty online. W poniedziałki klienci przyjmowani są dłużej. Jednak – jak przyznają urzędnicy – przy tak masowej liczbie chętnych, mimo wzmożonej pracy, nie wszyscy mogą zostać obsłużeni.

Agnieszka Krawętkowska, fizjoterapeuta ze Szpitala Dziecięcego została koordynatorem Krajowej Rady Fizjoterapeutów
reklama

Zdaniem rzecznika wojewody Krzysztofa Guzka, sporo osób przyjeżdża też z innych województw, gdzie urzędy pracują w trybie półotwartym, prowadzą tylko zapisy do kolejek i mają długie okresy oczekiwania. „Na tą wyjątkową sytuację z pewnością ma wpływ wojna w Ukrainie. To ona sprawia, że Polacy nagle zaczęli sprawdzać aktualność swoich paszportów i zabezpieczają się +na wszelki wypadek+, choć przecież podróżować po Europie możemy na dowód osobisty” – zauważył rzecznik.

Jak zaznaczył, w kwietniu ruch w punktach paszportowych jest nadal duży. „Teraz więcej jest osób po odbiór paszportów, ale i wniosków jest dużo. Np. w ostatni piątek przyjęto 449 wniosków i wydano 616 zrealizowanych paszportów” – powiedział.

reklama

Wiceminister MSWiA Paweł Szefernaker zadeklarował w czwartek w Sejmie, że resort robi wszystko, żeby skrócić kolejki po paszporty. W mniejszych urzędach udało się je skrócić – zaznaczył. Z informacji, które przedstawił wynika, że w tej chwili wydawanie paszportów trwa to zgodnie z ustawą – do miesiąca od złożenia wniosku.

Mężczyzna, któremu ukradziono bieliznę w hotelu rozpoznał sprawcę po skradzionych skarpetkach

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama

3 KOMENTARZY

3 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama
reklama
×