-2 C
Olsztyn
piątek, 3 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Ogromna liczba. Mieszkańcy Warmii i Mazur rzucili się do składania wniosków o paszport

OlsztynOgromna liczba. Mieszkańcy Warmii i Mazur rzucili się do składania wniosków o...

Prawie 13 tys. wniosków o paszport przyjęto w minionym miesiącu w punktach paszportowych w woj. warmińsko-mazurskim – poinformował w poniedziałek Urząd Wojewódzki w Olsztynie. To ponad ośmiokrotny wzrost liczby wniosków w stosunku do marca poprzedniego roku.

reklama

Jak przypomniały służby prasowe wojewody warmińsko-mazurskiego, tegoroczny marzec był miesiącem zmasowanego ruchu w oddziałach paszportowych w całej Polsce. Urząd Wojewódzki w Olsztynie odnotował ponad ośmiokrotny wzrost liczby składanych wniosków.

We wszystkich pięciu punktach paszportowych w regionie przyjęto łącznie 12 860 wniosków o paszport, podczas gdy rok wcześniej były 1 554 wnioski. W samym Olsztynie w marcu 2022 r. przyjęto 4 554 takie wnioski, a w marcu ubiegłego roku były 793 wnioski. Oddział paszportów w Olsztynie, pomimo pandemii, otworzył się w pełni na obsługę obywateli już od maja 2021 r. Uruchomiony jest system „numerkowy”, jest też możliwość rejestracji wizyty online. W poniedziałki klienci przyjmowani są dłużej. Jednak – jak przyznają urzędnicy – przy tak masowej liczbie chętnych, mimo wzmożonej pracy, nie wszyscy mogą zostać obsłużeni.

Paszporty cieszą się coraz większym zainteresowaniem
reklama

Zdaniem rzecznika wojewody Krzysztofa Guzka, sporo osób przyjeżdża też z innych województw, gdzie urzędy pracują w trybie półotwartym, prowadzą tylko zapisy do kolejek i mają długie okresy oczekiwania. „Na tą wyjątkową sytuację z pewnością ma wpływ wojna w Ukrainie. To ona sprawia, że Polacy nagle zaczęli sprawdzać aktualność swoich paszportów i zabezpieczają się +na wszelki wypadek+, choć przecież podróżować po Europie możemy na dowód osobisty” – zauważył rzecznik.

Jak zaznaczył, w kwietniu ruch w punktach paszportowych jest nadal duży. „Teraz więcej jest osób po odbiór paszportów, ale i wniosków jest dużo. Np. w ostatni piątek przyjęto 449 wniosków i wydano 616 zrealizowanych paszportów” – powiedział.

reklama

Wiceminister MSWiA Paweł Szefernaker zadeklarował w czwartek w Sejmie, że resort robi wszystko, żeby skrócić kolejki po paszporty. W mniejszych urzędach udało się je skrócić – zaznaczył. Z informacji, które przedstawił wynika, że w tej chwili wydawanie paszportów trwa to zgodnie z ustawą – do miesiąca od złożenia wniosku.

Paszporty cieszą się coraz większym zainteresowaniem

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama

3 KOMENTARZY

3 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
roro
11 kwietnia 2022 17:39

„Jest też możliwość rejestracji wizyty online”. To spróbujcie się zarejestrować online. Żadnych szans. Co jest w tym dziwnego, to to, że wolnych miejsc online brak na najbliższe trzy tygodnie, a przez trzy godziny oczekiwania na złożenie wniosku do pokoju D (pokój dla zarejestrowanych online) nie weszła ani jedna osoba. To jakaś ściema.

Kiepsko
11 kwietnia 2022 22:17

Próbuję już od 1,5 miesiąca zarezerwować kolejkę on-line i nie ma szans, bo nie ma żadnych terminów za każdym razem jak próbuję. Nie wiem jak oni tam pracują. Czy w ogóle pracują??

Popularne

Paszporty cieszą się coraz większym zainteresowaniem