12 C
Olsztyn
niedziela, 25 września, 2022
reklama

A mogli zachować się jak trzeba… [OPINIA]

Dziś PO chętnie stroi się w piórka przyjaciela służb mundurowych. Prawda jest taka, że od 13 lat stoi po zupełnie innej stronie i właśnie udowodniła to w Sejmie.

Blisko sześć lat temu PiS uchwaliło prawo, które podzieliło Polskę. Mam na myśli ustawę represyjną, która drastycznie obniżyła emerytury 56 tysiącom funkcjonariuszy mundurowych. Mało kto pamięta jednak, że pierwszą tzw. ustawę dezubekizacyjną uchwaliła w 2009 roku Platforma Obywatelska, a państwo PiS tamtą ustawę tylko „poprawiło”, m.in. obniżając emerytury także tym, którzy pracowali już dla III RP.

Mundurowi nie pogodzili z zasadą odpowiedzialności zbiorowej i poszli walczyć o swoje prawa sądach sądów. Liczba wydanych wyroków może nie jest zbyt wielka, bo wynosi na razie ok 2 tysięcy. Za to aż 90% wyroków, to orzeczenia korzystne dla mundurowych, które zmieniają zaskarżoną decyzję. Większość poszkodowanych przez ustawę represyjną nadal czeka na sprawiedliwość. Wyroki przywracające im godność i emerytury w końcu zapadną. Wielu z represjonowanych może jednak nie doczekać tej chwili.  Dlatego Lewica chciała załatwić sprawę systemowo. Na połączonym posiedzeniu Komisji Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Obrony Narodowej, złożyłem w imieniu Nowej Lewicy poprawkę cofającą skutki ustawy represyjnej i przywracającą współczynnik 1,3 proc. za każdy rok służby w okresie PRL. Zdecydowaliśmy się na taką treść poprawki, która przywracała stan prawny sprzed przyjęcia ustawy represyjnej w 2016 roku, aby dać szansę innym ugrupowaniom opozycyjnym zagłosowania za poprawką.

Marcin Kulasek: W sprawie Ukrainy, kibicuję Dudzie! [OPINIA]

W czasach PRL uczyniono wiele zła. Ale jednego zła nie można naprawiać innym. W demokratycznym państwie nie wolno stosować zasad odpowiedzialności zbiorowej.  Czy sprawiedliwością dziejową jest obniżanie emerytur osobom, które tworzyły kilkadziesiąt lat temu system PESEL? Składając poprawkę, liczyłem, że wobec zagrożenia za Wschodu, wszystkie siły polityczne będą mówić jedynym głosem, a cofnięcie ustawy represyjnej byłoby ważnym krokiem w stronę narodowego pojednania. 

Niestety przeliczyłem się. PO wciąż wspiera PiS w prześladowaniu służb mundurowych, popiera odpowiedzialność zbiorową i występuje przeciwko ponad 50 tysiącom emerytów. Poprawka została odrzucona. Przeciwko niej głosowało 35 posłów, w tym wszyscy politycy PiS. Za przyjęciem poprawki było 15 posłów. Jednak zaskakująca jest postawa Koalicji Obywatelskiej. Aż 15 posłów KO wstrzymało się od głosu, tylko 4 było za przyjęciem poprawki. W ten sposób Koalicja Obywatelska straciła szansę, by pokazać, że opozycja, dla dobra obywateli może działać razem. A nie do tego wciąż sama namawia? Dobrze, by mundurowi wyborcy nie zapomnieli o tym głosowaniu przy urnie.”

Olsztyński dom spokojnej starości [OPINIA]Marcin Kulasek

A mogli zachować się jak trzeba… [OPINIA]

Poseł na Sejm RP

Wiceprzewodniczący Komisji Obrony Narodowej

Sekretarz Generalny Nowej Lewicy

4 KOMENTARZY

4 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama
×