9 C
Olsztyn
poniedziałek, 26 września, 2022
reklama

Przedstawiciele środowisk prawicowych o debacie nt. zagospodarowania miejsca po pomniku wdzięczności

OlsztynPrzedstawiciele środowisk prawicowych o debacie nt. zagospodarowania miejsca po pomniku wdzięczności
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Przedstawiciele organizacji społecznych i stowarzyszeń związanych z prawicą zaapelowali do prezydenta Olsztyna o usunięcie z centrum miasta Pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej. Wskazali, że po usunięciu monumentu z sierpem i młotem, powstanie przestrzeń, by upamiętnić choćby Polaków walczących o polskość regionu.

reklama

Odsłonięty w 1954 r. pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej stoi w centrum Olsztyna. Na początku lat 90. jego oficjalną nazwę zmieniono na pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińskiej i Mazurskiej, a obiekt – autorstwa Xawerego Dunikowskiego – wpisano do rejestru zabytków.

Od lat prawicowi działacze domagają się usunięcia monumentu z centrum miasta. Prezydent Olsztyna złożył niedawno wniosek o wykreślenie pomnika z rejestru zabytków, choć była wiceminister kultury i generalny konserwator zabytków a obecnie dyrektor Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego Magdalena Gawin podawała wcześniej, że „Pomnik ku czci Armii Czerwonej można usunąć bez skreślenia go z rejestru”.

reklama

Podczas konferencji prasowej w środę prezes PiS w okręgu olsztyńskim Jerzy Szmit zaapelował ponownie o usunięcie z centrum miasta pomnika.

"Żółty" przestępca poszukiwany! Jest nagranie ze stacji benzynowej w Olsztynie

„Czas szubienic (tak mieszkańcy Olsztyna nazywają pomnik) się skończył. To fatalny monument, który od 70 lat szpeci Olsztyn i jest symbolem sowieckiego panowania nad Olsztynem, nad Warmią i Mazurami. Proponujemy, by zacząć rozmawiać o tym, co będzie w tym miejscu, gdy ten monument stąd zniknie. Dobrym pomysłem byłoby uczczenie Rodła i tych wszystkich Polaków, którzy o polskość Warmii i Mazur walczyli. Innym pomysłem może być uczczenie Mikołaja Kopernika, największego spośród Olsztynian, który tutaj żył, tworzył i prowadził swoje badania naukowe. Możemy rozmawiać także o Pomniku Obrońców Ojczyzny”- podkreślił Szmit zapowiadając początek debaty o zagospodarowaniu miejsca.

reklama

Obecni na konferencji działacze prawicowych organizacji i stowarzyszeń przedstawili różne pomysły na zagospodarowanie przestrzeni.

Prof. Zbigniew Anculewicz z Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego zaproponował utworzenie projektu Muzeum Sztuki Nowoczesnej. „Jesteśmy jedynym miastem wojewódzkim w Polsce, które nie ma takiej placówki. Mamy w Olsztynie na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim wydział sztuki. Z myślą o przyszłych pokoleniach powinnyśmy stworzyć placówkę muzealną” – dodał.

Czy Polska powinna wpuszczać Rosjan z Obwodu, którzy uciekają przed mobilizacją?

Krzysztof Marek Nowacki z Ruchu Społecznego im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego wskazał, że „wszyscy rozsądni mieszkańcy Olsztyna nie mają wątpliwości, że monument powinien być przeniesiony w inne miejsce”. „O to wołają pomordowani kiedyś nasi rodacy, o to wołają mordowani teraz na Ukrainie, ci którzy walczą z totalitarną Rosją”- dodał.

Wskazał, że „postacią, która mogłaby być upamiętniona w Olsztynie jest król Kazimierz Jagiellończyk, który 568 lat temu wydał akt inkorporacji ziemi warmińskiej i pomorskiej do Rzeczpospolitej”.

Olsztyński Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińskiej i Mazurskiej – z powodu charakterystycznego kształtu – nazywany jest przez olsztynian „szubienicami”. Składa się z dwóch granitowych pylonów symbolizujących otwarty łuk tryumfalny. Poza postacią czerwonoarmisty ze sztandarem, na pomniku wykute są sceny walki, socrealistyczne symbole oraz sierp i młot. 

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama

9 KOMENTARZY

9 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama
reklama
×