Zakup auta używanego – choć to bardzo popularna opcja – zawsze jest większym lub mniejszym ryzykiem. Wielu sprzedawców przed wystawieniem auta na sprzedaż usuwa powierzchowne usterki, poprawia wygląd auta – tak, żeby wyglądało jak nowe. Niestety do Polski sprowadza się coraz więcej aut powypadkowych. Zobacz, jak nie dać się oszukać przy zakupie używanego samochodu. Sprawdź jego historię przy pomocy darmowej wyszukiwarki numerów VIN.
Jakie błędy łatwo popełnić, kupując używany samochód?
Gdy już znajdzie się samochód, który nam się podoba i jest w przystępnej cenie, łatwo dać się ponieść emocjom i zdecydować na kupno bez uprzedniego sprawdzenia jego stanu. Jakie błędy najczęściej popełnia się przy zakupie auta z drugiej ręki?
- Szukanie okazji i zakup auta w bardzo niskiej cenie – tak dobra oferta z czegoś wynika, bo przecież żaden sprzedawca nie chce stracić na transakcji. Prawdopodobnie auto ma jakieś ukryte wady. Podejdź z rozwagą do każdego ogłoszenia z podejrzanie niską ceną.
- Niesprawdzenie sprzedającego – nie każda osoba, która chce się pozbyć auta, jest uczciwa. Przeczytaj opinie w internecie, jeśli masz taką możliwość.
- Nieodpowiednie przygotowanie do oględzin – decydując się na używany samochód, trzeba wiedzieć, co w nim sprawdzić i o co zapytać sprzedawcę. Przygotuj się do tego – dowiedz się, co w danym modelu najczęściej szwankuje, zrób checklistę. Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy – poproś o pomoc doświadczoną osobę.
- Brak jazdy próbnej – jeśli sprzedawca nie ma nic do ukrycia, raczej nie będzie miał problemu z tym, że chcesz wsiąść do auta. Nalegaj na przejażdżkę, bo dzięki temu sprawdzisz systemy, takie jak hamulce czy biegi.
Co sprawdzić, zanim kupisz auto?
Pierwsza rzecz przed zakupem auta to sprawdzenie faktycznego stanu pojazdu – można podjechać do zaufanego mechanika albo zlecić to firmie, która obejrzy auto i prześle Ci raport. Zawsze bardzo dużo mówi historia pojazdu – to ona w wielu przypadkach może uchronić Cię przed złą decyzją zakupową. Jak ją sprawdzić? Wystarczy do tego numer VIN (Vehicle Identification Number), czyli numer nadwozia.
Historię można też sprawdzić w rządowym serwisie, ale ogranicza się on do aut zarejestrowanych w Polsce. Dokładniejszą analizę uzyskasz rozkodowując numer VIN przy pomocy dekodera VIN (www.autodna.pl/dekoder-vin-checker) – taką usługę znajdziesz na stronach specjalnych serwisów.
Rozkoduj VIN z autoDNA!
Łatwym i szybkim sposobem sprawdzenia VIN i uzyskania wyczerpujących informacji o pojeździe jest strona autoDNA, lidera rynku, który specjalizuje się w weryfikacji historii pojazdów. Za pomocą dekodera VIN możesz dowiedzieć się, czy auto nie pochodzi z kradzieży, jakie powinno mieć oryginalne wyposażenie, jaka jest historia uszkodzeń, czy licznik nie jest cofnięty oraz poznasz wiele innych szczegółów. Możesz też przejrzeć archiwalne zdjęcia.
Skąd wziąć dane do sprawdzenia historii auta?
Wszystkie dane znajdują się w dowodzie rejestracyjnym – tam (jak również na tabliczce znamionowej) należy szukać także numeru VIN. Trzeba poprosić o niego sprzedawcę – jeśli nie będzie skory do przekazania takiej informacji, nie jest to dobry znak. Prawdopodobnie w wybranym przez Ciebie samochodzie są usterki albo inne problemy, które sprzedający może chcieć zataić.
Sprawdzenie historii pojazdu krok po kroku
Gdy uzyskasz numer VIN, możesz od razu zacząć sprawdzać samochód! Oto jak to zrobić krok po kroku:
- wejdź na stronę autoDNA
- wpisz VIN w wyznaczonym do tego polu
- otrzymaj raport, w którym znajdziesz m.in. dane techniczne pojazdu, informację, jakie jest wyposażenie oryginalne i czy pojazd jest w ewidencji aut skradzionych, a także dane dotyczące przebiegu i udziału auta w wypadkach/kolizjach drogowych
Sprawdzenie historii nie zajmuje dużo czasu, a w ten sposób możesz ustrzec się przed kupieniem auta, którego naprawa będzie dużo kosztowała albo które nie będzie nadawało się do użytku.
Sprawdzenie przeszłości pojazdu uchroni Cię przed kłopotami!
Kupując używane auto, możesz trafić na naprawdę zadbane okazy i uczciwych sprzedawców. Niestety, nie wszyscy przedstawiają faktyczny stan pojazdu. Po podpisaniu umowy może się okazać, że auto wymaga kosztownych napraw – chociażby z tego powodu, że uczestniczyło w kolizji. Może mieć też ukryte wady, jak np. zmieniony przebieg albo części wymienione na nieoryginalne. Dlaczego warto za każdym razem sprawdzić historię pojazdu i jakie dane możesz uzyskać?
- Dowiesz się, czy nie zostało skradzione i czy nie jest powypadkowe
- Sprawdzisz zgodność wyposażenia z oryginalnym
- Sprawdzisz, czy licznik nie był cofnięty
- Zobaczysz, jakie było jego przeznaczenie (np. czy nie jeździło jako taxi)
- Przejrzysz archiwalne zdjęcia pojazdu
Kupno samochodu używanego to popularny sposób na nabycie auta – co roku do Polski sprowadza się nawet milion takich samochodów. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup konkretnego egzemplarza, sprawdź jego historię za pomocą dekodera VIN. Uchronisz się w ten sposób niechybnie przed zakupem „auta cytryny”.
nie wyobrażam sobie kupowania auta w ciemno.dodatkowo przed zakupem lubię oddać autko na przegląd:motointegrator .com/pl/ pl/ io dzieki temu wiem że nie kupię bubla