12 C
Olsztyn
niedziela, 25 września, 2022
reklama

Ruiny kaplicy pobitewnej w Grunwaldzie zostaną wyremontowane

OstródaRuiny kaplicy pobitewnej w Grunwaldzie zostaną wyremontowane
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Jeszcze w tym roku zostaną wyremontowane ruiny kaplicy pobitewnej, wzniesionej przez Krzyżaków w 1411 r. na polach grunwaldzkich; dofinansowanie na ten cel przyznał resort kultury – poinformowało w poniedziałek Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.

reklama

„Dostaliśmy z departamentu ochrony zabytków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 96 tys. zł na prace konserwatorskie i remontowe ruin kaplicy pobitewnej, o co zabiegaliśmy od kilku lat” – przekazał dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem Szymon Drej.

Jak przypomniał, pozostałości ponad 600-letniej kaplicy to jedyny widomy historyczny ślad, że w tym miejscu odbyła się bitwa. Stan zachowania ruin wymaga przeprowadzenia szeregu prac konserwatorskich i restauratorskich. Muzeum próbowało wcześniej zdobyć środki na ten cel poprzez zrzutkę, jednak nie przyniosła ona wystarczających rezultatów.

reklama

Według Dreja po uzyskaniu projektu budowlanego i tzw. przedmiaru robót, muzeum ogłosi przetarg, który wyłoni wykonawcę. „Z dofinansowania musimy się rozliczyć do końca roku, więc jeszcze w tym roku kaplica będzie odnowiona” – zaznaczył.

Przewodniczący parlamentu Ukrainy nadał jednemu z placów w Olsztynie imię gen. Marka Bezruczki

reklama

Dawną Kaplicę Najświętszej Maryi Panny wzniesiono z inicjatywy Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego Henryka von Plauena. Datowana na 1411 rok kaplica pobitewna powstała prawdopodobnie tam, gdzie w czasie bitwy stacjonował obóz wojsk krzyżackich.

Według niepotwierdzonych informacji, została wzniesiona w miejscu śmierci Wielkiego Mistrza Ulricha von Jungingena. Na przestrzeni wieków była kilkukrotnie przebudowywana. Pierwotna drewniana konstrukcja spłonęła podczas wojny polsko-krzyżackiej, tzw. głodowej. Została odbudowana jako murowana. W XV w. obiekt powiększono do wymiarów 12 na 23 m, a do budowy wykorzystano kamień polny.

Na przekór starań władz pruskich o umniejszenie znaczenia tego miejsca, przez cały czas kaplica funkcjonowała jako symbol zwycięstwa wojsk polskich nad zakonem krzyżackim i była celem pielgrzymek. W kolejnych latach budynek ulegał jednak stopniowej degradacji, co spowodowało, że w 1720 r. władze pruskie poleciły rozebrać ruinę.

Muzeum Bitwy pod Grunwaldem otwarte! To nowoczesna placówka o powierzchni 3,5 tys. m kw

Podczas badań archeologicznych prowadzonych w XX w. odkryto tam masowe groby, w których pochowane były szczątki mężczyzn w wieku 25-50 lat, z licznymi śladami urazów na czaszkach. Prawdopodobnie były to głównie osoby walczące pod Grunwaldem po stronie wojsk krzyżackich.

Blisko 40 tys. kości i ich fragmentów przechowywano przez kilkadziesiąt lat w muzealnych magazynach. W ubiegłym roku zostały one przekazane do badań antropologicznych Pomorskiemu Uniwersytetowi Medycznemu w Szczecinie. Po wykonaniu tych badań szczątki poległych zostaną złożone we wspólnej mogile w pobliżu historycznego pola bitwy, być może w krypcie kościoła parafialnego w Stębarku.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama
reklama
×