5 C
Olsztyn
niedziela, 25 września, 2022
reklama

Ludzie na Ukrainie masowo klękali przy drodze. Nagranie bardzo porusza

KrajLudzie na Ukrainie masowo klękali przy drodze. Nagranie bardzo porusza
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

W niedzielę 12 marca Rosja zaatakowała poligon wojskowy w Jaworowie w obwodzie lwowskim. W wyniku ataku zginęło 35 osób, 134 zostały ranne. Wszyscy to obywatele Ukrainy.

reklama

We wtorek 15 marca na cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie pochowano 4 ofiary rosyjskiego ataku: Ołeha Jasczyszyna, Siergieja Melnyka, Rostysława Romanczuka i KyrylaWyszywanego. We wsi Starzyska pochowano Romana Raka i Mykołę Mykytiuka oraz innych wojskowych, którzy stracili życie w tym zamachu. Na pogrzebach widać tłumy – to rodziny, przyjaciele i żołnierze.

„Ci żołnierze są jak anioły. Zginęli tu, chroniąc nas, a teraz będą chronić nas z nieba, duchowo opiekując się nami, modląc się za nas. A my będziemy modlić się za nich” – powiedział Taras Hlova, miejscowy diakon.

Polscy i ukraińscy prawnicy razem pomogą uchodźcom wojennym

Zdjęcia i nagrania, które obiegły świat, są poruszające

reklama

„Aby zrozumieć, czy Putin jest oczekiwany w Ukrainie, wystarczy to zobaczyć” – napisali publikujący film, na którym Ukraińcy żegnają poległych za wolność ojczyzny, klęcząc przy drodze podczas przejazdu trumien. Nie jest to odosobniony widok.

Ukraińcy swoich poległych chowają, opłakują i modlą się za nich. Rosjanie – zostawiają w polach.

Ukraina spływa krwią bohaterów

reklama

Nie wiadomo dokładnie, ilu żołnierzy zginęło, broniąc ojczyzny przed najeźdźcą, nie jest znana także liczba ofiar cywilnych. Ukraińska Prokuratura Generalna informuje jednak, że Rosjanie zabili 117 ukraińskich dzieci.

„Nie zapomnimy żadnej osoby, której życie zabrali okupanci. Nie wybaczymy żadnego życia. Wieczny odpoczynek wszystkim ofiarom terroru, wszystkim ofiarom wojny, którą zaczęła Rosja” – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i zapewnił, że bohaterowie nie będą zapomniani.

Mniej ukraińskich uczniów w podstawówkach, więcej w szkołach średnich

Atak rakietowy na poligon w Jaworowie

W niedzielę 12 marca Rosja zaatakowała znane jako jaworowski poligon wojskowy Międzynarodowe Centrum Operacji Pokojowych i Bezpieczeństwa w obwodzie lwowskim, niecałe 40 kilometrów od Lwowa i około 20 kilometrów od granicy z Polską. Centrum było wykorzystywane do ćwiczeń ukraińskich sił zbrojnych, ale też do międzynarodowych ćwiczeń NATO.

Rosjanie wystrzelili 30 rakiet manewrujących powietrze-ziemia. W wyniku ataku zginęło 35 osób, 134 zostało rannych.

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama
reklama
×