-0 C
Olsztyn
piątek, 3 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Olsztyński sąd wydał pierwsze postanowienia o opiekunach tymczasowych dzieci z Ukrainy

OlsztynOlsztyński sąd wydał pierwsze postanowienia o opiekunach tymczasowych dzieci z Ukrainy

Olsztyński sąd wydał pierwsze decyzje o ustanowieniu opiekunów tymczasowych dla ukraińskich dzieci, które przekroczyły granicę polską bez rodziców, w towarzystwie krewnych. Umożliwiła to ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z rosyjską inwazją na ten kraj.

reklama

Dotychczas do Sądu Rejonowego w Olsztynie wpłynęły dwa wnioski o ustanowienie tymczasowego opiekuna dla małoletnich obywateli Ukrainy. Zostały one rozpatrzone w miniony piątek w wydziale rodzinnym i nieletnich.

„W obydwu sprawach został ustanowiony opiekun tymczasowy” – poinformował rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie Olgierd Dąbrowski-Żegalski.

reklama

Dotyczy to m.in. rodzeństwa z okolic Kijowa, które znalazło schronienie niedaleko Gietrzwałdu. Dziewczynka w wieku 11 miesięcy i jej 15-letni brat przyjechali do Polski w pierwszych dniach wojny, z babcią i z dziadkiem. O sprawowanie pieczy nad nimi wystąpiła babcia, a wniosek pomogli jej przygotować urzędnicy z gminnego ośrodka pomocy społecznej. Następnego dnia po złożeniu wniosku, sąd ustanowił ją opiekunem tymczasowym dla wnuków.

Zgaśnie choinka pod ratuszem. To będzie godzina dla Ukrainy

Jak przekazał sędzia Dąbrowski-Żegalski, do pozostałych sądów rodzinnych okręgu olsztyńskiego w minionym tygodniu trafiło łącznie pięć spraw, wszczętych na wniosek lub z urzędu o ustanowienie opiekuna tymczasowego.

reklama

„Cztery sprawy wpłynęły do Sądu Rejonowego w Giżycku i jedna do Sądu Rejonowego w Mrągowie. Postępowanie w Mrągowie zakończyło się wydaniem postanowienia o ustanowienie opiekuna tymczasowego, sprawy wszczęte przed Sąd Rejonowy w Giżycku są jeszcze w toku” – dodał.

Na mocy specustawy opiekuna tymczasowego sąd może ustanowić dla małoletniego obywatela Ukrainy, który – w związku z konfliktem zbrojnym – przybył na terytorium Polski bez opieki osób dorosłych, które zgodnie z prawem byłyby za niego odpowiedzialne.

W praktyce dotyczy to dzieci, które przekroczyły polską granicę bez rodziców, w towarzystwie krewnych lub znajomych. Opiekuna tymczasowego ustanawia sąd opiekuńczy – powinien on być ustanowiony przede wszystkim spośród krewnych, powinowatych „lub innych osób dających rękojmię należytego wykonywania obowiązków opiekuna”.

Zgaśnie choinka pod ratuszem. To będzie godzina dla Ukrainy

Opiekun tymczasowy to osoba, która będzie sprawowała faktyczną opiekę nad dzieckiem i będzie mogła je reprezentować – zapisać do szkoły, pójść do lekarza czy pobrać świadczenia przysługujące dziecku. Sprawuje też pieczę nad jego majątkiem. Z kolei nadzór nad realizacją praw i obowiązków opiekuna tymczasowego sprawuje jednostka pomocy społecznej.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne

Zgaśnie choinka pod ratuszem. To będzie godzina dla Ukrainy