12 C
Olsztyn
piątek, 27 maja, 2022
reklama
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Rozpoczęła się przebudowa stacji Olsztyn Główny

OlsztynRozpoczęła się przebudowa stacji Olsztyn Główny

Rozpoczęła się modernizacja stacji Olsztyn Główny – poinformowały w piątek PKP PLK. Prace, których koszt przekracza 380 mln zł netto, obejmą m.in. przebudowę peronów, wymianę torów i budowę nowego przejścia podziemnego na Zatorze.

reklama

Jak przekazał prezes zarządu PKP PLK Ireneusz Merchel, zgodnie z harmonogramem wykonawca ma przekazać całość prac w maju 2024 r. „Oczekiwana od wielu lat modernizacja stacji Olsztyn Główny staje się faktem. Obecnie trwają głównie prace rozbiórkowe torów dodatkowych czy bocznych” – mówił podczas briefingu w Olsztynie.

Pierwsze prace przy peronach zaczną się wkrótce od peronu nr 4, potem będą modernizowane kolejne. Pomimo szerokiego zakresu prac utrzymany będzie dostęp do pociągów. Na budowie pracuje około 130 robotników, wykorzystywane jest kilkadziesiąt specjalistycznych maszyn.

reklama

Wszystkie cztery perony zostaną podwyższone i poszerzone, co umożliwi wygodny dostęp do pociągów. Zamontowane będą nowe ławki i tablice informacyjne. Czytelne oznakowanie ułatwi orientację na stacji.

Ogromne pieniądze na nową siedzibę TVP w Olsztynie

Nowe perony będą dostępniejsze dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Ułatwieniem będą windy na każdy z peronów i schody ruchome. Osobom niewidzącym lub słabowidzącym orientację na stacji mają zapewnić ścieżki naprowadzające i oznaczenia w języku Braille’a. Antypoślizgowa nawierzchnia i funkcjonalne oświetlenie umożliwią bezpieczne poruszanie się po peronach także po zmroku.

reklama

Zabytkowe wiaty na dwóch peronach zostaną poddane renowacji. PKP PLK zapewniają, że historyczne walory tych konstrukcji będą zachowane.

Dzięki przebudowie stacji możliwy stanie się dostęp na perony również od strony ul. Marii Zientary-Malewskiej, czyli z dzielnicy Zatorze. Powstanie nowe przejście podziemne o długości 140 m, czyli o 100 m dłuższe niż obecne.

Realizacja przedsięwzięcia ma nie tylko zwiększyć komfort podróży, ale także poprawić dostępność kolei i podnieść poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym. Zaplanowano wymianę około 30 km torów, 116 rozjazdów, sieci trakcyjnej i urządzeń sterowania ruchem kolejowym, co zwiększy możliwości sprawnego prowadzenia ruchu na stacji. Docelowo o bezpieczeństwo w ruchu kolejowym ma zadbać Lokalne Centrum Sterowania w Olsztynie.

Nowe informacje. Na terenie komisu samochodowego znaleziono dwa ciała

Przebudowa stacji Olsztyn Główny jest kolejnym etapem projektu „Prace na linii kolejowej nr 216 na odcinku Działdowo – Olsztyn”. Ma on na celu przystosowanie tej ponad 80-kilometrowej trasy do szybszych i wygodniejszych podróży pociągami, również dzięki przebudowie wszystkich stacji i przystanków na linii.

Przebudowę olsztyńskiej stacji wykona za 382,1 mln zł netto firma Torpol. Przedsięwzięcie otrzymało dofinansowanie w wysokości 126,8 mln zł z funduszy Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia.

To niejedyna inwestycja kolejowa w tym miejscu. Za ponad 70 mln zł zostanie zbudowany nowy dworzec kolejowy Olsztyn Główny, z którego podróżni będą mogli korzystać w drugiej połowie 2023 r. PKP S.A. podpisały umowę z wykonawcą tych prac pod koniec stycznia.

źródło: PAP

reklama

Popularne artykuły

Imprezy w Olsztynie

4 KOMENTARZY

4 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama
×