-2 C
Olsztyn
środa, 22 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Od środy wydawanie numeru PESEL uchodźcom z Ukrainy w Olsztynie

OlsztynOd środy wydawanie numeru PESEL uchodźcom z Ukrainy w Olsztynie

Olsztyński magistrat uruchomi od środy stanowisko, w którym uchodźcy wojenni z Ukrainy będą mogli otrzymać numer PESEL. Wcześniej urzędnicy mają dotrzeć z formularzami wniosków do grup uchodźców zakwaterowanych w schroniskach i hotelach.

reklama

Osobne stanowisko przeznaczone wyłącznie dla uchodźców z Ukrainy, którzy chcą się zarejestrować i uzyskać numer PESEL, zostanie uruchomione w sali obsługi klienta, z wejściem na rogu ratusza.

„Na miejscu będzie też dwóch tłumaczy pracujących na zmianę, którzy będą wspomagali naszych urzędników” – powiedziała rzeczniczka urzędu miasta Marta Bartoszewicz.

reklama

Od wtorku pracownicy ratuszowego wydziału spraw obywatelskich będą dostarczali formularze wniosków o PESEL tym grupom uchodźców, które są zakwaterowane w Olsztynie.

Takie zorganizowane grupy mieszkają w schronisku Relaks, hotelu BW Olsztyn, hostelu Banku Żywności i w Polsko-Niemieckim Centrum Młodzieży. Łącznie to około 250 osób. Nie wiadomo, jak wielu uchodźców z Ukrainy przebywa w kwaterach prywatnych.

reklama

Urzędnicy magistratu spodziewają się, że zainteresowanie uzyskaniem numeru PESEL i utworzeniem profilu zaufanego będzie bardzo duże.

Obywatele Ukrainy, którzy przekroczyli granicę polską po 24 lutego i mają zamiar pozostać w Polsce, muszą się zarejestrować. Otrzymanie numeru PESEL jest niezbędne do tego, by m.in. legalnie przez 18 miesięcy przebywać na terytorium RP, pracować, korzystać z rządowych programów pomocowych, z opieki zdrowotnej i z edukacji.

„Przy składaniu wniosku o PESEL przydatny będzie paszport, ukraiński dowód osobisty, prawo jazdy czy akt urodzenia. W razie braku dokumentu, składający oświadcza, że dane są zgodne ze stanem faktycznym” – przekazała dyr. wydziału spraw obywatelskich Beata Albert-Zalewska.

Jednocześnie, jeśli taka osoba poda urzędnikom numer telefonu albo adres e-mail, zostanie jej założony profil zaufany. To ważne w przypadku ubiegania się o świadczenia, ponieważ wnioskować o nie można jedynie drogą elektroniczną.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne
Ogłoszenia