5.1 C
Olsztyn
niedziela, 22 grudnia, 2024
reklama

Jakie są szanse na szybkie zakończenie wojny? Eksperci publikują analizę

KrajJakie są szanse na szybkie zakończenie wojny? Eksperci publikują analizę

Analitycy Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW) – Andrzej Wilk, Piotr Żochowski i Jadwiga Rogoża w swojej analizie po 17 dniach walk na Ukrainie, stwierdzają, że szybkie zakończenie wojny jest mało prawdopodobne, ale rząd Kijowa nadal poszukuje politycznego rozwiązania konfliktu.

Eksperci podkreślają, że walki nabierają charakteru pozycyjnego na większości obszarów działań, a większość sił została skupiona wokół dużych miast: Kijowa, Czernihowa, Charkowa, Mariupola i Mikołajowa. Ukraina organizuje skuteczną obronę, aczkolwiek agresor odniósł pewne sukcesy, między innymi zajęcie Wołnowachy i wschodniej części Mariupola.

Eksperci OSW przewidują, że po podejściu sił rosyjskich pod Zaporoże, będzie trzeba liczyć się z oblężeniem tego miasta. Agresor prowadzi obecnie ofensywę tylko na dwóch kierunkach – ze wschodu w stronę linii Dniepru, gdzie tempo natarcia spadło w ostatnich dniach, oraz z południa w kierunku miast: Zaporoże, Krzywy Róg i Dniepr. Jeśli ofensywa zakończy się powodzeniem, to Rosjanie kontynuować ją będą wzdłuż rzeki, albo skierują ją ku Kijowowi.

Analitycy uważają, że trwające rozmowy ukraińsko-rosyjskie pokazują, iż Kijów nie zrezygnował z dążenia do politycznego rozwiązania konfliktu, o czym świadczy dążenie do międzynarodowej mediacji, zawieszenia broni i ograniczenia strat wśród ludności cywilnej.

Jednakże w ich ocenie, szybkie zakończenie wojny jest mało prawdopodobne. Moskwa nie wykazuje chęci wyrzeczenia się swoich żądań, a Kijów konsekwentnie odmawia kapitulacji. Kreml kontynuuje ataki powietrzne, licząc na złamanie oporu Ukraińców, którzy nie okazują defetyzmu i gotowości do kolaboracji, co utrudnia względem nich działania okupacyjne.

W obwodzie Chersońskim przygotowywane jest referendum w sprawie utworzenia tak zwanej Chersońskiej Republiki Ludowej. Agresor bezskutecznie próbuje wymusić na lokalnych politykach deklarację gotowości do współpracy. Świadczy to o nieumiejętności wykorzystania wyników operacji wojskowej, co oznacza, że FSB ma kłopoty z organizowaniem pracy agenturalnej, zgodnie z opinią ekspertów OSW.

Przywódcy ukraińscy podtrzymują morale swojego narodu, akcentując perspektywę „powojenną” – zarówno w kontekście odbudowy kraju ze zniszczeń przy wsparciu zagranicy, jak i pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za przestępstwa wojenne oraz wypłatę reparacji.

Jak przypomina OSW, ukraińska Prokuratura Generalna prowadzi dochodzenia w 1717 sprawach karnych i wzywa obywateli, którzy byli świadkami lub ofiarą zbrodni, do przekazywania organom ścigania dowodów. W tym celu rząd uruchomił specjalną platformę warcrimes.gov.ua.

źródło: PAP

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane