2 C
Olsztyn
niedziela, 2 kwietnia, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Nowe możliwości diagnostyki i leczenia nowotworów w Poliklinice. Jedyna taka pracownia w regionie

OlsztynNowe możliwości diagnostyki i leczenia nowotworów w Poliklinice. Jedyna taka pracownia w...

Pacjenci szpitala MSWiA w Olsztynie zyskali nowe możliwości diagnostyki i mało inwazyjnego leczenia chorób nowotworowych. W piątek otwarto tam Zakład Endoskopii i Zakład Radiologii Interwencyjnej ze specjalistycznym sprzętem do angiografii.

reklama

Jak powiedział w Olsztynie wiceszef MSWiA Błażej Poboży, otwarcie wyposażonych w najnowocześniejszy sprzęt pracowni znacząco poprawi infrastrukturę olsztyńskiej polikliniki, która należy do wiodących ośrodków w kraju.

Poboży przypomniał, że przedsięwzięcie w znacznej mierze zostało sfinansowane z budżetu resortu. „Wierzę, że pacjenci przekonają się w sposób najpełniejszy, że są to bardzo dobrze wydane pieniądze, bo dzięki temu poprawi się i tak bardzo wysoko oceniana jakość ochrony zdrowia na Warmii i Mazurach” – stwierdził.

reklama

Zakład Endoskopii, który mieścił się wcześniej w dwóch lokalizacjach, specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu schorzeń nowotworowych przewodu pokarmowego. Jest w tej dziedzinie jednostką odwoławczą dla innych szpitali regionu. Prace budowlane i wyposażenie kosztowały 4 mln zł i zostały w całości sfinansowana z dotacji MSWiA.

Coraz bliżej do dofinansowania in vitro w Olsztynie

Zakład składa się z dwóch kompleksowo wyposażonych pracowni, które teraz będą mogły przyjąć 30 proc. pacjentów więcej. Dotychczas rocznie wykonywano tam m.in. około 1,5 tys. gastroskopii z zabiegami resekcji zmian nowotworowych i 2,5 tys. badań kolonoskopowych, zarówno diagnostycznych jak i terapeutycznych, a także 250 badań w zakresie ultrasonografii endoskopowej.

reklama

Warmińsko-Mazurskie Centrum Onkologii Szpitala MSWiA specjalizowało się dotychczas w leczeniu nowotworów chemioterapią, radioterapią i chirurgią onkologiczną. Utworzenie Zakładu Radiologii Interwencyjnej pozwoli realizować również zabiegi mniej inwazyjne, co umożliwi szybszy powrót pacjentów do zdrowia.

Najważniejszym jego wyposażeniem jest nowoczesny angiograf wykorzystujący techniki diagnostyki obrazowej, przydatne w badaniu tętnic i żył i leczeniu interwencyjnym guzów zlokalizowanych blisko dużych naczyń. Umożliwia podawanie chemii wprost do guza, co pozwala na precyzyjne leczenie zmian nowotworowych przy redukcji dawki leku. Znajdzie on zastosowanie zwłaszcza w leczeniu nowotworów wątroby.

Olsztyn będzie finansował procedurę in vitro 

Utworzenie tego zakładu kosztowało 4,7 mln zł, z czego ponad 1,7 mln zł stanowi dotacja MSWiA, 450 tys. przekazało Ministerstwo Zdrowia, a pozostała kwota to dofinansowanie z UE.źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Anonimowo
12 marca 2022 17:54

Dopiero?!

Popularne
Ogłoszenia

Dwie placówki z Olsztyna w konkursie na szpital onkologiczny dziesięciolecia!

Coraz bliżej do dofinansowania in vitro w Olsztynie