Na czwartkowej sesji Rada Miejska odrzuciła projekt uchwały, który zobowiązywał prezydenta Olsztyna do niezwłocznego przeniesienia Pomnika Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej z centrum miasta. Inicjatorami wniosku byli radni klubu PiS. Projekt uchwały, którego wniosek został odrzucony większością głosów 13 do 7, dążył do przełożenia obiektu do muzeum lub na cmentarz z okresu II wojny światowej.
Radni klubu „Ponad Podziałami” i Koalicji Obywatelskiej, związanego z prezydentem miasta, sprzeciwili się projektowi uchwały, ale jednocześnie deklarowali zgodę z usunięciem pomnika, inaczej tylko z różnymi metodami osiągnięcia celu.
Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej, stojący w centrum Olsztyna, jest autorstwa Xawerego Dunikowskiego i został odsłonięty w 1954 roku. Jego oficjalna nazwa została zmieniona na Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińskiej i Mazurskiej w latach dziewięćdziesiątych, a pomnik figuruje w rejestrze zabytków. Jednak protesty przeciwko pozostawieniu obiektu, który w pierwotnym celu wyrażał wdzięczność Armii Czerwonej, nasiliły się po agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę w 2014 roku. Aktywiści zawiesili na nim wtedy transparenty z hasłami „Solidarni z Ukrainą” oraz wizerunkiem czerwonoarmisty duszącego kobietę i napisem „Pomnik wdzięczności za zniewolenie”.
Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz zapowiedział wtedy, że wystąpi o zdjęcie ochrony konserwatorskiej z pomnika, co pozwoli na jego rozbiórkę i że dalsze losy obiektu będą wynikły z konsultacji z mieszkańcami. W trakcie czwartkowej sesji Grzymowicz poinformował radnych, że 3 marca wysłał do ministra kultury i dziedzictwa narodowego wniosek o wykreślenie pomnika z rejestru zabytków i działania w sprawie jego przeniesienia zostały już podjęte. Radni klubu PiS uważają, że taka decyzja opóźnia dalsze działania w sprawie usunięcia pomnika i zamiast tego należy jak najszybciej go przenieść w inne miejsce.
Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińskiej i Mazurskiej, określany przez olsztynian mianem „szubienic”, składa się z granitowych pylonów, symbolizujących otwarty łuk tryumfalny, na których zamieszczono czerwonoarmistę, sceny walki, socrealistyczne symbole oraz sierp i młot.
Źródło: PAP.
Do skansenu albo na ruski cmentarz. Tam jest miejsce tego pomnika
Deklarowali że są za a nawet przeciw póki tym miastem rządzą lewacy ten komunistyczny potworek nie zniknie nigdy