-0 C
Olsztyn
poniedziałek, 30 stycznia, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Pierwsza grupa uchodźców z Ukrainy trafiła do ośrodku Caritasu w Rybakach

OlsztynPierwsza grupa uchodźców z Ukrainy trafiła do ośrodku Caritasu w Rybakach

Do ośrodka Caritasu Archidiecezji Warmińskiej w Rybakach pod Olsztynem trafiła w środę pierwsza grupa uchodźców z Ukrainy. „Chcemy im stworzyć dom, to nasz podstawowy cel” – powiedział dyrektor ośrodka ks. Dariusz Sonak.

reklama

Ks. Sonak poinformował, że od środy w Rybakach przebywa pierwsza grupa uchodźców wojennych z Ukrainy, a kolejna spodziewana jest najbliższej nocy.

„Większość tych osób pochodzi z obwodu lwowskiego, ale są też osoby z dalszych rejonów Ukrainy, które dotarły najpierw w okolice Lwowa, a stamtąd zostały przetransportowane do granicy” – mówił.

reklama

W pierwszej grupie są matki z dziećmi w wieku przedszkolnym i szkolnym. „Są w dobrym stanie. Obecnie odpoczywają, bo przyjechali nad ranem. Na tę chwilę czują się bezpiecznie i są zaopiekowani. Chcemy im stworzyć dom, to nasz podstawowy cel” – podkreślił.

Zgaśnie choinka pod ratuszem. To będzie godzina dla Ukrainy

Caritas prosi mieszkańców regionu, żeby nie przyjeżdżali do ośrodka i nie przywozili do niego żadnych rzeczy, bo dary nie będą tam przyjmowane.

reklama

„Chodzi o to, żeby zapewnić naszym gościom ciszę i poczucie bezpieczeństwa, a naszym pracownikom możliwość zaopiekowania się nimi” – wyjaśniono.

Jednocześnie Caritas szuka wolontariuszy, zwłaszcza osób znających ukraiński lub rosyjski (zgłoszenia można przesyłać na adres olsztyn@caritas.pl).

Ośrodek w Rybakach gościł już uchodźców z Ukrainy, gdy w 2015 r. ewakuowano osoby polskiego pochodzenia z Donbasu i Mariupola z powodu trwającego tam konfliktu wywołanego przez prorosyjskich separatystów.

Dyrektor Caritasu Archidiecezji Warmińskiej ks. Paweł Zięba powiedział, że poza ośrodkiem w Rybakach dla uchodźców przygotowany jest również ośrodek we Fromborku, który nastawia się na przyjęcie podopiecznych ukraińskich domów dziecka.

Warmia i Mazury krainą wyzysku? Ukraińskie matki po alimenty nie do Charkowa a do Olsztyna

W budynku hotelowym w Rybakach są miejsca dla około 140 osób, ale w razie potrzeby można uruchomić dodatkowe miejsca w sali gimnastycznej i na polu namiotowym.

Caritas przygotował też sześć miejsc w swoim hospicjum stacjonarnym w Olsztynie i kilkanaście miejsc w hospicjum domowym dla dzieci z ukraińskich szpitali i hospicjów, a jeśli będzie taka potrzeba, pod opiekę domową przyjmie też dorosłych. Zapewni też schronienie rodzinom małych pacjentów.

Warmiński Caritas prowadzi również zbiórkę środków higieny osobistej i artykułów dla dzieci.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne

Warmia i Mazury krainą wyzysku? Ukraińskie matki po alimenty nie do Charkowa a do Olsztyna