Latanie samolotem to coraz popularniejszy sposób przemieszczania się – zarówno na długich, jak i krótkich dystansach. Często jednak pojawiają się pytania na temat odpowiedniego pakowania się na podróż samolotem. Wiele z nich dotyczy sprzętu elektronicznego – czy powinien on znajdować się wyłącznie w bagażu rejestrowanym, czy można włożyć go do bagażu podręcznego, aż wreszcie, jak przygotować sprzęt elektroniczny do takiej podróży? Poniżej przedstawiamy kilka zasad, które pomogą uniknąć niepotrzebnego stresu i ewentualnych problemów w razie zniszczenia sprzętu i utraty danych. Podpowiemy także czy z urządzeń elektronicznych można korzystać podczas lotu.
Jak zabezpieczyć sprzęt elektroniczny podczas podróży samolotem?
Podczas kontroli bezpieczeństwa na lotnisku podstawowym zadaniem jest wyłożenie z bagażu podręcznego wszystkich urządzeń elektronicznych i elektrycznych do specjalnie do tego przeznaczonych pojemników. Oznacza to, że z walizki czy plecaka wyjąć należy wszystkie urządzenia – od laptopa po suszarkę do włosów. Dlaczego najlepiej przewozić tego typu sprzęt w bagażu podręcznym? Wartościowe urządzenia warto mieć po prostu zawsze przy sobie – to najlepsze zabezpieczenie podczas podróży samolotem. Dobrą praktyką jest także transportowanie zarówno telefonu, jak i laptopa w specjalnym pokrowcu, torbie lub w plecaku, które mogą chronić przed wstrząsami czy kontaktem z wilgocią. Włożenie urządzeń elektronicznych do bagażu rejestrowanego może, ale nie musi skutkować zniszczeniem lub kradzieżą.
Jak postępować w razie zniszczenia sprzętu elektronicznego?
Nierzadko jednak zdarza się tak, że urządzenia elektroniczne pakujemy do bagażu nadawanego do luku. Walizki czy plecaki są wtedy bardzo często przerzucane z taśmy na transportujący je pojazd oraz do luku bagażowego i odwrotnie. A wtedy łatwo o zniszczenie znajdującego się w środku sprzętu. Wraz z jego zniszczeniem, dojść może także do utraty zgromadzonych z nim danych. W takich sytuacjach najlepiej jest, mimo wszystko zachować spokój i nie działać na własną rękę, powierzając odzyskiwanie danych specjalistom. Warto skorzystać z usług doświadczonych i profesjonalnym firm, takich, jak datalab.pl, która w swojej ofercie poza odzyskiwaniem danych, posiada także profesjonalne doradztwo w tym zakresie oraz zabezpieczanie elektronicznych archiwów.
Kiedy wolno używać urządzeń elektronicznych w samolocie?
Przepisy bezpieczeństwa w samolocie do tematu korzystania z urządzeń elektronicznych na pokładzie podchodzą jednoznacznie. Oto kilka podstawowych zasad, które pomogą w ich przestrzeganiu:
– w momencie startu oraz lądowania wszystkie urządzenia muszą być obowiązkowo wyłączone, w innym wypadku może dojść do zakłócenia pracy samolotu,
– sprzęt elektroniczny na pokładzie samolotu może być używany wyłącznie podczas trwania samego lotu,
– z telefonu komórkowego, korzystać można wyłącznie po włączeniu „trybu samolotowego”,
– używanie laptopa w samolocie jest możliwe, jednak na konkretnych zasadach. Pierwszą z nich jest włączenie laptopa dopiero po osiągnięciu wysokości rejsowej oraz zgaszeniu przez pilota kontrolki informującej o konieczności zapięcia pasów. Całkowicie niemożliwe jest jednak skorzystanie z Internetu podczas lotu, aby nie zakłócać działania aparatury nawigacyjnej. Jest to dozwolone wyłącznie w klasach biznes lub premium w samolotach dysponujących osobnymi urządzeniami, które zapewniają dostęp do sieci,
– z aparatu fotograficznego i z kamery w trakcie lotu korzystać można bez większych ograniczeń. Istotne jest jednak wyłączenie lampy błyskowej i nieprzeszkadzanie innym uczestnikom lotu.
Do powyższych zasad należy stosować się zarówno przez wzgląd na bezpieczeństwo, a także w celu uniknięcia ewentualnej reprymendy ze strony załogi samolotu.
Stosowanie się do przedstawionych przez nas wskazówek, może znacznie przyczynić się do zwiększenia komfortu podróży samolotem, a także zmniejszenia ryzyka zniszczenia sprzętu elektronicznego. Aby uniknąć ewentualnych nieprzyjemności, warto pamiętać, aby wszystkie wartościowe urządzenia trzymać zawsze w bagażu podręcznym. Jednak w razie zniszczenia i utraty znajdujących się na sprzęcie danych, zalecane jest skorzystanie z usług specjalistów.