1 C
Olsztyn
czwartek, 21 listopada, 2024
reklama

Laboratoryjne pomiary pH. Jak upewnić się, że otrzymujemy wyłącznie najlepsze i najdokładniejsze pomiary?

Materiał partneraLaboratoryjne pomiary pH. Jak upewnić się, że otrzymujemy wyłącznie najlepsze i najdokładniejsze...

W kwestii pomiarów i badań sprawdza się prawidło, że jakość sprzętu zdecydowanie wpływa na jakość odczytu. Choć w sporcie debata na temat zasadności takiego stwierdzenia wciąż trwa, to jest ono niepodważalne, gdy mówimy o laboratoryjnych pomiarach i odczytach.

Co jednak jest bardzo istotne i wymaga zaznaczenia to fakt, że to nie cena determinuje jakość odczytu z danego sprzętu. Podczas zakupów powinniśmy się skupić nie na tym, żeby wybrać metry najdroższe, ale raczej na tym, by najlepiej sprawiły się one w warunkach pracy, które je czekają. Rozsądek jest tu bowiem podstawową wartością, a jeśli zakupów dokona osoba kompetentna (bądź za radą takowej), to możliwe jest, że nasze pH metry będą naprawdę świetnie się sprawdzały, nie mając przy okazji zaporowych cen.

Jak zadbać o pH metry?

Kluczem do sukcesu jest w tym wypadku odpowiednie zadbanie o sprzęt, który już posiadamy. Odpowiednie serwisowanie i kalibrowanie to procedury, których bezwzględnie powinniśmy przestrzegać, jeśli zależy nam na dobrych osiągach. W przypadku tym nie ma dróg na skróty, a zaniedbania mogą przekreślić ogrom pracy włożonej w pomiary.

Rzeczą, w którą z pewnością powinni wyposażyć się wszyscy posiadacze pH metrów są odpowiednie bufory pH, które pozwalają wykalibrować sprzęt po to, by ponownie był on precyzyjny. Taka kalibracja powinna następować okresowo, a najlepsze sklepy oferują szeroki zakres buforów o różnych pH. Zakres takich buforów, które sprzedawane są oddzielnie lub w zestawach, to aż od 2,00 do 11,00 pH. Dzięki temu wykalibrujemy każdy sprzęt, który tylko jesteśmy sobie w stanie wyobrazić.

Ogólna zasada jest w tym wypadku taka, że nasz miernik powinno się wykalibrować w buforze neutralnym, czyli takim, którego pH wyniosłoby 7,00. Następnie powinno się taki miernik wykalibrować w dodatkowym buforze, który odpowiada temu, co będzie mierzone za pomocą miernika. To znaczy, że jeśli będzie on używany do pomiarów w kwasowym środowisku, dodatkowy bufor powinien być o dokładnie takim pH.

Elektrody do pomiarów pH

Elektrody wykorzystuje się najczęściej do pomiarów cieczy. Takie akcesorium podpięte do odpowiedniego miernika pH okaże się ogromnym wsparciem podczas przeróżnych pomiarowych czynności, bo najzwyczajniej w świcie ułatwiaj wiele procedur. Takie elektrody wykorzystuje się przy pomiarach wszystkich kosmetyków w formie płynnej (żele, kremy, mydła, szampony, płyny etc.), środków czystości, materiałów biologicznych, farmaceutycznych czy nawet spożywczych. Wszystko musi bowiem przejść bardzo dokładne testy, zanim zostanie dopuszczone na rynek. Rozkalibrowany sprzęt pomiarowy byłby w tym wypadku nawet zagrożeniem dla potencjalnych użytkowników takich źle zbadanych produktów.

Elektrody pH nie tylko znacznie ułatwiają organizację pomiaru, ale także stanowią kluczowy jego element. Dlatego też tak istotne jest, by każde laboratorium dysponowało najdokładniejszym i najlepszym sprzętem. Pomyłki po prostu nie wchodzą tu w rachubę.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane