3 C
Olsztyn
czwartek, 18 kwietnia, 2024
reklama

Widać wiosnę? Nad olsztynem przelatują klucze ptaków

WiadomościWidać wiosnę? Nad olsztynem przelatują klucze ptaków

Na Warmii i Mazurach można usłyszeć klangor żurawi. Oprócz nich przyleciały też gęsi gęgawy i gołębie siniaki, które zimowały na zachodzie Polski lub w Niemczech, gdzie zima jest łagodniejsza niż w rejonie Warmii i Mazur. Obserwatorzy przyrody z regionu dzielą się swoimi obserwacjami na mediach społecznościowych.

reklama

Zdaniem kierownika Muzeum Przyrody w Olsztynie, Mariana Szymkiewicza, żurawie powróciły na Warmię i Mazury. Porównując zeszłoroczne i tegoroczne przybycie ptaków, możemy zauważyć, że jest to tydzień wcześniej.

Powrót ptaków oznacza, że już są oziminy i ptaki mają co jeść. Ptaki, które pojawią się wcześniej zajmą lepsze rewiry i szybciej przystąpią do lęgów. Żurawie nie są jedynymi ptakami, które przyleciały z zimowisk, w rejonie Warmii i Mazur pojawiły się również gęsi gęgawy i gołębie siniaki.

reklama

Według Szymkiewicza, zachowanie wiosny można zaobserwować także w światku ptaków – przy budynku muzeum dzięcioł zielony szuka partnerki. Jednak, jak podkreśla kierownik Muzeum Przyrody w Olsztynie, ci, którzy dokarmiali ptaki zimą, powinni kontynuować dokarmianie, ponieważ wciąż korzystają one z pożywienia w karmnikach.

źródło: PAP

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia