4 C
Olsztyn
niedziela, 26 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Warmińsko-mazurskie. Blisko 170 nowych żołnierzy w szeregach brygady WOT

BraniewoWarmińsko-mazurskie. Blisko 170 nowych żołnierzy w szeregach brygady WOT

Blisko 170 ochotników do służby w 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej złożyło w niedzielę przysięgę wojskową na placu apelowym w Braniewie. Obecnie brygada liczy już ponad 3 tys. żołnierzy.

reklama

Dowódca 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady OT płk Mirosław Bryś podkreślał, że przysięga wojskowa to nie tylko uroczystość, ale przede wszystkim akt ślubowania, czyli zobowiązanie, które podejmują ochotnicy wstępujący w szeregi żołnierzy. „Dziś, wypowiadając słowa roty przysięgi na sztandar, zobowiązują się stać na straży naszej ojczyzny. Składają deklarację gotowości, by nieść pomoc i wspierać lokalną społeczność oraz zapewnić pomoc administracji publicznej w sytuacjach kryzysowych” – przypomniał.

Nowi żołnierze to mieszkańcy woj. warmińsko-mazurskiego. Ponad 130 z nich odbywało w ostatnim czasie w Braniewie tzw. „ferie w mundurze”, czyli szkolenie (najczęściej podstawowe 16-dniowe) organizowane podczas zimowej przerwy w nauce.

Największa przysięga w historii 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej
reklama

„To oferta skierowana głównie do ludzi młodych; uczniów i studentów. Stąd aż 100 osób to kandydaci w przedziale wiekowym od 18 do 20 lat. Wśród nowo przyjętych jest również nauczycielka muzyki w szkole podstawowej, nauczyciel matematyki i fizyki czy przedszkolanka” – przekazał Wojciech Andrearczyk z 43. batalionu lekkiej piechoty w Braniewie.

Jak zaznaczył, podczas tego szkolenia bramę braniewskich koszar przekroczył trzytysięczny kandydat do służby w Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie OT.

reklama

Ochotnicy przeszli egzamin z wychowania fizycznego, uczyli się m.in. posługiwania się bronią, topografii, poruszania się w tzw. w marszu ubezpieczonym czy zasad udzielania pomocy medycznej na polu walki. Poznawali elementy walki wręcz, obsługę radiostacji i przechodzili szkolenie saperskie.

Cały cykl szkolenia żołnierzy WOT trwa trzy lata i jest podzielony na trzy etapy: szkolenie indywidualne (pierwszy rok), specjalistyczne (drugi rok) i zgrywające (trzeci rok).

Szef MON: jeszcze w tym roku w olsztyńskiej 16. Dywizji będzie dywizjon HIMARS-ów

4. Warmińsko-Mazurska Brygada OT im. kpt. Gracjana Fróga ps. „Szczerbiec” powstała w 2018 roku i liczy obecnie ponad 3 tys. żołnierzy. W jej skład wchodzą bataliony lekkiej piechoty w Olsztynie, Morągu, Giżycku i Braniewie, a kolejny tworzony jest w Ełku.

źródło: PAP, fot. WOT

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

6 KOMENTARZY

6 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Anty PSL
6 lutego 2022 17:34

Pamiętam jak mój były szef tzw. Alek wyśmiewał WOT i kto mu wtórował….

Rammstein
6 lutego 2022 23:50

Szkoda, że zamiast się kształcić, poznawać świat, eksperymentować , będą bawić się w wojenki z cywilami .
Bo tak sobie umyślił Macierewicz żeby skoszarować jak najwięcej miernych, biernych i do bólu wiernych istot.

Popularne
Ogłoszenia

Żołnierze z Węgorzewa odbyli jazdy na K9

Żołnierze z Węgorzewa odbyli jazdy na K9