W Muzeum w Mrągowie (woj. warmińsko-mazurskie) czynna jest wystawa filumenistyczna „(Nie)mała propaganda PRL” do końca roku . Prezentowane są na niej etykiety zapałczane, których treści stanowią ideologie, politykę czy obyczaje tamtych czasów.
Kurator wystawy Danuta Syrwid wyjaśnia, że Muzeum Warmii i Mazur na wystawie prezentuje 24 plansze z ilustracjami zawierające wybrane oryginalne etykiety z kolekcji filumenistycznej, których większość pochodzi z lat 60. i 70. ubiegłego wieku.
Etykiety zapałczane służyły jako narzędzie propagandowe w czasach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (PRL). Często były nośnikami ideologii, polityki, kultury i obyczajów tamtego okresu. Dlatego też wpływały na postrzeganie świata przez ludzi, którzy ich używali.
Zaprezentowana kolekcja etykiet propagandowych podczas wystawy „(Nie)mała propaganda PRL” składa się między innymi z zachęt do podjęcia pracy w hucie lub kopalni, walki ze szkodnikami upraw, zbiórki makulatury i złomu, oszczędzania w PKO oraz zapisania się na szczepienia przeciwko gruźlicy. Etykiety popularyzowały tytuły prasowe, spektakle oraz produkty spożywcze.
Wystawa filumenistyczna „(Nie)mała propaganda PRL” to także zbiór etykiet kolekcjonerskich, zaprojektowanych przez znanych twórców, w tym Maję Berezowską. Są one często na wysokim poziomie artystycznym i pochodzą z kolekcji Kazimierza Dyjaka i Teresy Stefanowicz.
Wystawa „(Nie)mała propaganda PRL” jest dostępna przez cały rok w Muzeum w Mrągowie, którego siedziba znajduje się w zabytkowym ratuszu w centrum miasta. Oprócz tej wystawy Muzeum zaprasza też do obejrzenia stałych ekspozycji: „Okolice Mrągowa w pradziejach i w średniowieczu” oraz „Historia Mrągowa”.
źródło: PAP