6 C
Olsztyn
niedziela, 21 kwietnia, 2024
reklama

Niestety. Zaginiony pan Jerzy nie żyje

OlsztynNiestety. Zaginiony pan Jerzy nie żyje

Tragicznie zakończyły się poszukiwania zaginionego 68- latka. W sobotę ciało mężczyzny zostało znalezione w trudno dostępnym, bagiennym terenie. Trwają czynności mające na celu ustalenie okoliczności oraz przyczyn śmierci zaginionego. Policjanci dziękują wszystkim za zaangażowanie oraz pomoc w poszukiwaniach.

reklama

W sobotę (29.01.2022r.) w godzinach popołudniowych strażacy ochotnicy z Bartąga biorący udział w działaniach poszukiwawczych, w wyznaczonym przez koordynatorów działań obszarze odnaleźli ciało zaginionego 68- latka. Ciało zostało odnalezione w trudno dostępnym, bagiennym terenie. Na miejscu pracowała grupa dochodzeniowo- śledcza pod nadzorem prokuratora. Na jego polecenie ciało zostało zabezpieczone celem przeprowadzenia dalszych badań mających na celu wyjaśnienie okoliczności i przyczyn śmierci mężczyzny.

68- latek wyszedł z domu przy ul. Świtycz- Widackiej 8 stycznia br. i od tamtego czasu nie nawiązał kontaktu z najbliższymi i nie powrócił do miejsca zamieszkania. Po otrzymaniu informacji o zaginięciu mężczyzny policjanci natychmiast rozpoczęli jego poszukiwania. Działania koordynowane były przez policjantów z Zespołu ds. Poszukiwań i Identyfikacji Osób z Wydziału dw. z Przestępczością p- ko Życiu i Zdrowiu olsztyńskiej komendy. Na podstawie przeprowadzonych ustaleń poszukiwania rozpoczęto w okolicy Osiedla Generałów, gdzie mógł przemieścić się zaginiony mężczyzna. Od początku działań wspierani byli przez strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Bartągu oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Gryźlinach. Z uwagi na trudno dostępny teren w działaniach wykorzystywany był również ich specjalistyczny sprzęt w postaci dronów.

reklama


W międzyczasie w mediach opublikowany został wizerunek zaginionego z prośbą o pomoc w jego poszukiwaniach. Liczyła się każda informacja, dzięki której można było ustalić w którym kierunku poszedł zaginiony lub gdzie mógł przebywać. Zdjęcie zaginionego przekazane zostało również policjantom olsztyńskiej patrolówki i drogówki.


We wtorek (11.01.2022r.) do poszukiwań dołączyli żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej z Olsztyna, funkcjonariusze Straży Miejskiej, wolontariusze PCK w Olsztynie oraz przedstawiciele Regionalnego Centrum Bezpieczeństwa w Olsztynie. Sprawdzony został teren leśny, bagienny, ogródki działkowe oraz pola za Osiedlem Bajkowym w kierunku m. Szczęsne oraz m. Stary Olsztyn. W działaniach wykorzystane zostały drony oraz specjalistyczny sprzęt ułatwiając prowadzenie akcji poszukiwawczych.
Każdego dnia policjanci otrzymywali informacje od osób, które widziały lub mogły widzieć 68- latka. Każda informacja była dokładnie sprawdzana przez funkcjonariuszy. Policjanci sprawdzali również nagrania z monitoringu, zarówno miejskiego jak i kamer prywatnych, aby ustalić kierunek, w którym przemieszczał się zaginiony.


W środę (19.01.2022r.) przeprowadzone zostały działania z wykorzystaniem psa tropiącego z Komendy Głównej Policji wyszkolonego do poszukiwań osób metodą „mantrailingu”.

reklama


Po analizie nagrań z kamer monitoringu oraz sprawdzeniu kolejnych informacji od osób, które mogły widzieć zaginionego ponownie skierowano działania na Osiedle Generałów. Akcja celowo zaplanowana została na sobotę (29.01.2022r.), kiedy przyszła odwilż i teren nie był pokryty warstwą śniegu, co umożliwiło jego dokładne przeszukanie. W sobotnich działaniach wzięli udział strażacy z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej nr 1 w Olsztynie, strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Bartągu oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Gryźlinach, wolontariusze z oddziału PCK w Olsztynie, ratownicy i wolontariusze z Mazurskiej Grupy Poszukiwawczo- Ratowniczej oraz Grupy Poszukiwawczo Ratowniczej ANIKAR MAZURY.


Działania prowadzone były na trudno dostępnym, bagiennym terenie w rejonie Osiedla Generałów oraz Słonecznego Stoku. Osoby biorące udział w poszukiwaniach wykazały się ogromną determinacją oraz zaangażowaniem. Grunt był grząski, teren podmokły a silny wiatr i opady marznącego deszczu nie ułatwiały pracy. Aby zadbać o bezpieczeństwo niezbędna była wzajemna asekuracja, użycie lin oraz specjalistycznego sprzętu. W godzinach popołudniowych podczas przeczesywania wyznaczonego przez koordynatorów działań obszaru strażacy ochotnicy z Bartąga zauważyli ciało mężczyzny. Na miejsce skierowana została grupa dochodzeniowo- śledcza, która pracowała pod nadzorem prokuratora. Na jego polecenie ciało zostało zabezpieczone celem przeprowadzenia identyfikacji zwłok oraz dalszych badań mających na celu wyjaśnienie okoliczności oraz przyczyn śmierci mężczyzny. W poniedziałek (31.01.2022r.) tożsamość mężczyzny została potwierdzona.

źródło: KMP Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

9 KOMENTARZY

Polecane
Ogłoszenia