-0 C
Olsztyn
poniedziałek, 27 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

501. rocznica obrony Olsztyna przed Krzyżakami. Odbędzie się impreza na starówce

Olsztyn501. rocznica obrony Olsztyna przed Krzyżakami. Odbędzie się impreza na starówce

Co napisał Kopernik do króla Polski prosząc o pomoc dla Olsztyna i co się stało z wysłanym listem? Jak walczyli rycerze, a jak walczą dzisiejsi żołnierze? Czy najsłynniejsze olsztyńskie lody wpadną w niepowołane ręce? Jak smakuje prawdziwa wojskowa grochówka?

reklama

Na te pytania znajdziecie odpowiedź na sobotniej (29 stycznia 2022 r.) imprezie. Obrona Olsztyna dowodzona przez Mikołaja Kopernika, czyli wydarzenia sprzed pięciu wieków będą okazją do przypomnienia zasług Mikołaja Kopernika jako obrońcy miasta. Wspólnie z 9. Batalionem Dowodzenia zapraszamy Was na olsztyńską starówkę! Od 12.00 do 15.00 nie zabraknie pokazów, mini inscenizacji historycznych, jak również współczesnych dynamicznych pokazów w wykonaniu Wojska Polskiego. Będą konkursy z nagrodami i prawdziwa wojskowa grochówka (godz. 13.00). Dodatkowo Kawiarnia Moja zaprasza dzieciaki na kulinarne warsztaty z wypiekania Marcepana Królewieckiego (wiek 6+, ilość miejsc ograniczona, zgłoszenia: ala@kawiarniamoja.pl).

Nowa odsłona festiwalu Up To Date Festival

Po dawnych czasach prowadził będzie Was Błazen Jajosz.

reklama

A czasy były burzliwe dla całej Warmii. Podczas ostatniej wojny Polski z Krzyżakami wojska zakonne zajmowały kolejne miasta i miasteczka. Olsztynowi udało się jednak tego uniknąć. W dużej mierze za sprawą Mikołaja Kopernika, który postanowił przeciwstawić się najeźdźcy.

Był rok 1521. Braniewo, następnie Frombork, a potem prawie cała Warmia dostawały się w ręce Zakonu Krzyżackiego. Nic dziwnego, że Olsztyn nie mógł czuć się bezpiecznie. Nawet mimo przybywania kolejnych sił, które miały bronić miasta. Kiedy Krzyżacy zajęli Dobre Miasto, jasnym stało się, że kolejny będzie Olsztyn. Należało wzmocnić załogę na zamku, zdobyć broń, jak również szukać wsparcia u polskiego króla Zygmunta.

Policjanci nie mieli litości dla olsztyńskiej młodzieży. Ponad 60 wykroczeń po imprezie NJO i Melanż Company
reklama

26 stycznia 1521 roku po wcześniejszej dyplomatycznej, bezskutecznej próbie zajęcia miasta Krzyżacy pod Olsztynem rozbili oddział polskich konnych, a później próbowali sforsować bramy. Mimo wyłamania pierwszej furty, z powodu braku drabin nie zdołali wspiąć się na mury i wedrzeć do zamku.

Mikołaj Kopernik na Warmii spędził większość swego życia – 40 lat. W latach 1516-19 oraz 1520-21 przebywał w Olsztynie, był administratorem dóbr kapituły warmińskiej. W naszym mieście prowadził m.in. badania astronomiczne, czego pozostałością jest jedyny na świecie zachowany przyrząd badawczy wykonany ręką uczonego – tablica astronomiczna, napisał też rozprawę o reformie pieniądza.

Zapraszamy!
Sobota 29.01.2022 r.
Olsztyn, starówka
godz. 12.00-15.00

źródło: UM Olsztyn

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

2 KOMENTARZY

2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Anonimowo
20 stycznia 2022 23:04

Grzymosław rozwali nawet taką popijawę. W takich sprawach to dopiero fachowiec od owiec

Rammstein
20 stycznia 2022 18:57

Nie uczestniczę w imprezach w których bierze udział wojsko polskie. Chyba, że przyniesiemy transparenty o sytuacji na granicy wschodniej z Białorusią.

Popularne
Ogłoszenia

Policjanci nie mieli litości dla olsztyńskiej młodzieży. Ponad 60 wykroczeń po imprezie NJO i Melanż Company

Nowa odsłona festiwalu Up To Date Festival