18 C
Olsztyn
sobota, 22 czerwca, 2024
reklama

Skansen w Olsztynku wyremontował wiatrak z Ruskiej Wsi

OlsztynSkansen w Olsztynku wyremontował wiatrak z Ruskiej Wsi

Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku podało w czwartek, że ukończono remont zabytkowego wiatraka pochodzącego z Ruskiej Wsi z drugiej połowy XIX wieku. Znajdujący się w skansenie młyn jest typu “paltrak” i pokryty jest gontem.

reklama

W wyniku ponad 700 tysięcy złotych inwestycji wykonano nowe poszycie z gontów i desek, odtworzono i zamontowano skrzydła, wykonano nowe fundamenty wraz z konserwacją żeliwnych rolek na szynach, oraz zamontowano nowe schody, okna i drzwi. Wiatrak został przeniesiony do skansenu w 1976-77 roku.

W Olsztyńskim Muzeum Budownictwa Ludowego znajdują się jeszcze trzy inne młyny wietrzne: wiatrak kozłowy pochodzący z XVIII wieku, przewieziony z Wodzian na Powiślu, kopia wiatraka typu “paltrak”, którego oryginał znajdował się w Schenfliess (Sambia) oraz pochodzący z drugiej połowy XIX w. „holender” z Dobrocina, który w chwili obecnej przechodzi remont.

reklama

Skansen w Olsztynku zajmuje 94 ha, na których zgromadzono ponad 79 obiektów architektury wiejskiej z Warmii, Mazur, Powiśla i Litwy. W muzeum znajdują się również zbiory liczące ponad 14 tys. eksponatów, prezentujących tradycyjne metody pracy na wsi w XIX i XX wieku.

źródło: PAP

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Rammstein
20 stycznia 2022 14:54

A to nie ten Bałtroczyka ?

Polecane