9 C
Olsztyn
niedziela, 29 maja, 2022
reklama
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Na budynku komendy miejskiej policji odsłonięto tablicę upamiętniającą ppłk. Jana Niemierskiego

OlsztynNa budynku komendy miejskiej policji odsłonięto tablicę upamiętniającą ppłk. Jana Niemierskiego

Tablicę upamiętniającą Warmiaka ppłk. Jana Niemierskiego, zamordowanego w 1941 roku przez Niemców odsłonięto w czwartek na budynku Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie. Niemierski działał w Polskiej Organizacji Wojskowej a w 1920 r. zaangażował się w działalność plebiscytową na Warmii i Mazurach.

reklama

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki odsłaniając tablicę w Olsztynie powiedział, że „Instytut Pamięci Narodowej zostawia ślad pamięci po Polaku z wyboru, człowieku, który urodził się 20 kilometrów stąd, w Butrynach, po Warmiaku, który kończył szkołę we Frankfurcie nad Odrą i który zawodowe zajęcie podjął w Metz (Alzacja i Lotaryngia)”.

„W pierwszej wojnie światowej był żołnierzem armii zaborców. Rzeczpospolitej wówczas nie było, ale gdy tylko pojawiła się możliwość w wolnej niepodległej Rzeczpospolitej to wstąpił do Polskiej Organizacji Wojskowej działał na rzecz niepodległej ojczyzny i był komendantem Straży Mazurskiej w czasie, gdy na tych terenach dominował niemiecki terror. Dlatego tablica znajduje się tu (budynku komendy policji – PAP), bo Mazurską Straż można nazwać ówczesnej polską policją państwową”- podkreślił prezes Nawrocki.

Piaśnica – zbrodnia zapomniana w Polsce i w Niemczech. Już w czerwcu konferencja poświęcona „Kaszubskiej Golgocie”
reklama

Jak dodał, ppłk Niemierski to człowiek, który potrafił służyć Polsce w czasach wojny ale także w czasach pokoju. „Niemiecki nazizm rodził się z wyraźnego antysemityzmu, rodził się także z antypolonizmu, z nienawiści do Polaków, których trzeba było zamordować a ich – nasz kraj uczynić niewolnym. Dlatego to co mogło czekać Jana Niemierskiego w wyniku porozumienia dwóch systemów totalitarnych sowieckiego komunizmu i niemieckiego nazizmu to była niechybna śmierć za przywiązanie do Polski. Jako nieuleczalny Polak, jako Polak którego serce bije i będzie biło dla Polski został zamordowany w niemieckim obozie koncentracyjnym w Auschwitz”- dodał Nawrocki.

Ppłk Jan Niemierski „Kasperski” urodził się 26 czerwca 1886 roku w Butrynach. Podczas służby w wojsku zaborczym pozostawał współpracownikiem Polskiej Organizacji Wojskowej. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. W 1920 r. zaangażował się w działalność na rzecz plebiscytu na Warmii i Mazurach. Był komendantem naczelnym Straży Mazurskiej. Za swoje czyny wojenne otrzymał Order Virtuti Militari. Następnie ponownie służył w macierzystym 6. Pułku Piechoty Legionów. 31 marca 1930 r. został przeniesiony do Korpusu Ochrony Pogranicza na stanowisko dowódcy Batalionu KOP Hoszcza. W latach 1935-39 pełnił urząd prezydenta Rzeszowa. Na początku 1940 r. został aresztowany przez Gestapo. 5 kwietnia 1941 r. został osadzony w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, w którym został zamordowany w 1941 roku. 

Niespotykane odkrycie na Mazurach. Wszyscy są zaskoczeni
reklama

źródło: PAP, fot. PAP/Tomasz Waszczuk

reklama

Popularne artykuły

Imprezy w Olsztynie

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama
×