fbpx
-0 C
Olsztyn
poniedziałek, 17 stycznia, 2022
reklama

Odsłonięto tablicę upamiętniającą pisarza Henryka Panasa

reklama

We wtorek odsłonięto w Olsztynie tablicę upamiętniającą Henryka Panasa. Uroczystość odbyła się w 110. rocznicę urodzin tego pisarza, publicysty i działacza społecznego związanego z Warmią i Mazurami.

Pamiątkową tablicę odsłonięto na ścianie domu przy ul. Księcia Witolda 30, w którym w latach 1955-85 mieszkał i tworzył Panas. Inicjatorami upamiętnienia było Stowarzyszenie Dziennikarzy RP i Związek Literatów Polskich, a honorowy patronat nad uroczystością objął marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin.

Henryk Panas urodził się 4 stycznia 1912 r. we Lwowie. Ukończył studia na Uniwersytecie im. Jana Kazimierza, a potem aż do wybuchu wojny uczył historii we lwowskich gimnazjach.

reklama

W sierpniu 1940 r. został aresztowany przez NKWD i skazany na osiem lat obozu „pracy poprawczej”. Trafił do Starobielska i Workuty. We wrześniu 1941 r. wstąpił do Armii Andersa. Przebył szlak bojowy z 2. Korpusem Polskim, walczył pod Monte Cassino. Po zakończeniu działań wojennych nauczał w polskich szkołach we Włoszech i Anglii.

Czytaj też:  Proces stulecia? Rusza największa w historii Olsztyna rozprawa sądowa!

Do kraju wrócił w 1947 r. i zamieszkał we Wrocławiu, pracował m.in. w szkołach wyższych. W 1952 r. wyjechał na Mazury, gdzie przez cztery lata był dyrektorem szkoły podstawowej we wsi Kamionki koło Giżycka. Następnie przeniósł się do Olsztyna i pracował w miesięczniku „Warmia i Mazury”. W latach 1958-72 był redaktorem naczelnym tego pisma. Był jednym z założycieli i prezesem Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Pojezierze. W jego dorobku literackim były powieści i opowiadania, głównie o tematyce regionalnej, a także utwory sceniczne, szkice, eseje i wspomnienia. Debiutował w 1943 r. opowiadaniem „Ucieczka” w wydawanym w Palestynie piśmie „W drodze”, ale karierę pisarską rozpoczął w 1960 r. zbiorem opowiadań mazurskich „Bóg, wilki i ludzie”. Rozgłos przyniosła mu powieść „Według Judasza. Apokryf”, przetłumaczona na sześć języków.

Henryk Panas zmarł 11 września 1985 r., został pochowany na cmentarzu komunalnym w Olsztynie.

źródło: PAP, fot. UM Olsztyn