fbpx
-0 C
Olsztyn
poniedziałek, 17 stycznia, 2022
reklama

Sejmik przyjął budżet na 2022 rok

reklama
reklama

Znaczne nakłady na inwestycje w budowę i remont dróg oraz kolei oraz wzrost płac dla urzędników o 4 proc. zakłada budżet woj. warmińsko-mazurskiego na 2022 rok. Budżet został przyjęty przy jednym głosie sprzeciwu radnego PiS Pawła Czemiela, pozostali radni PiS wstrzymali się.

Przedstawiając projekt budżetu samorządu województwa warmińsko-mazurskiego na 2022 rok marszałek Gustaw Marek Brzezin nazwał go „skonstruowanym racjonalistycznie i bezpiecznie”.

Budżet woj. warmińsko-mazurskiego na rok 2022 zakłady dochody na poziomie 941,9 mln (bieżące dochody to 684,9 mln, a majątkowe 257 mln zł), a wydatki na poziomie 956,1 mln zł. Zadłużenie na koniec 2022 roku ma wynieść 345 mln zł.

reklama

Na inwestycje drogowe ma zostać wydanych 328 mln zł, w porównaniu z rokiem poprzednim znacząco wzrosły nakłady inwestycyjne na kulturę (ponad 31 mln zł) oraz zakłady opieki zdrowotnej (ponad 23 mln zł). W budżecie zapisano wzrost płac dla urzędników na poziomie 4 proc.

Z uznaniem o tej części budżetu wypowiedział się przewodniczący klubu radnych PiS Grzegorz Kierozalski. stwierdził, że jego klub „docenia to i popiera”. „Kolejny rok z rzędu jest utrzymany wysoki poziom nakładów inwestycyjnych na drogi, kolej. Można mieć wątpliwości co do relacji nakłady-efekty, ale najważniejsze, że dobry kierunek jest utrzymany. Druga dobra rzecz w naszej ocenie to utrzymanie w ryzach rozsądnego poziomu zadłużenia województwa” – podkreślił Kierozalski.

Czytaj też:  Wypadek drogowy z udziałem rowerzysty

Na minus szef klubu radnych PiS zaliczył wysoki poziom dopłaty (w tym roku ponad 13 mln zł) do utrzymania lotniska w Szymanach. „Rozumiemy, że na razie musimy to dotować, ale brak pomysłu co dalszego funkcjonowania tego lotniska, długofalowego” – podkreślał Kierozalski i dodał, że „za fanaberię uznaje zakup samochodów elektrycznych”. Ostatecznie, poza jednym radnym, klub PiS wstrzymał się od głosu.

Jedynym radnym, który zagłosował przeciwko budżetowi samorządu województwa był radny PiS Paweł Czemiel, który nazwał ów budżet „budżetem województwa warmińskiego”. „A co ze wschodem regionu? Z Mazurami? Kolejny rok z rzędu tam nie ma prowadzonych inwestycji” – podkreślał Czemiel.

Za budżetem zagłosowali radni PSL i KO. 

źródło: PAP