fbpx
-0 C
Olsztyn
poniedziałek, 17 stycznia, 2022
reklama

Zapadło postanowienie ws. dezertera Emila Cz. Prokuratura podjęła decyzję

reklama

Za Emilem Cz., żołnierzem, który uciekł za granicę RP, został wystawiony list gończy – poinformowała rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Warszawie Aleksandra Skrzyniarz.

Według informacji przekazanych przez rzeczniczkę Prokuratury Okręgowej w Warszawie list gończy mógł zostać wydany po tym, jak sąd przychylił się do wniosku prokuratury o tymczasowe aresztowanie Emila Cz. „List gończy został wydany w poniedziałek” – podkreśliła prokurator Aleksandra Skrzyniarz.

Z kolei prezes Wojskowego Sądu Garnizonowego w Olsztynie ppłk Krzysztof Baranowski poinformował, że „23 grudnia zapadło postanowienie o tymczasowym aresztowaniu Emila Cz. Postanowienie jest nieprawomocne”.

reklama

W zeszłym tygodniu Prokuratura Okręgowa w Warszawie przekazała, że postanowienie o przedstawieniu zarzutów wobec Emila Cz. wydał Dział do Spraw Wojskowych Prokuratury Rejonowej Białystok-Północ w Białymstoku.

Czytaj też:  Szacowana stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 5,4 proc., ale nie na Warmii i Mazurach

Wydane postanowienie dotyczy przedstawienia zarzutu z art. 339 § 3 kodeksu karnego. Chodzi o dopuszczenie się kwalifikowanej postaci przestępstwa dezercji zagrożonego karą od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Z ustaleń śledczych wynika, że st. szer. Emil Cz. pełnił służbę w okolicach przejścia granicznego z Białorusią w miejscowości Narewka, ale 16 grudnia „opuścił wyznaczony posterunek i w celu trwałego uchylania się od pełnienia służby wojskowej uciekł za granicę Polski na terytorium Republiki Białorusi”.

źródło: PAP