reklama
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Grupa energetyczna Olsztyna z umową

OlsztynGrupa energetyczna Olsztyna z umową

Kolejny raz samorząd stolicy Warmii i Mazur rozstrzygnął przetarg na zakup energii elektrycznej. Od lat postępowanie realizowane jest wraz szeregiem podmiotów z naszego regionu.

reklama

Grupowy zakup energii elektrycznej prowadzony jest przez gminę Olsztyn od 2010 roku. Natomiast od roku 2012 roku do przedsięwzięcia dołączyły instytucje inne niż jednostki organizacyjne naszego samorządu.

W postępowaniu na 2022 rok grupę stworzyło 376 podmiotów – wśród nich urzędy gmin, starostwa powiatowe, spółki samorządowe. Przetarg rozstrzygany był w dwóch częściach: zasilanie oświetlenia ulicznego i sygnalizacji świetlnej oraz zasilanie budynków, lokali i pozostałych instalacji.

reklama

– Sytuacja samorządów i jednostek im podległych nie jest łatwa – mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. – Rosnące koszta funkcjonowania dotyczą praktycznie każdej dziedziny. Ceny energii elektrycznej są jednymi z tych, o które obawialiśmy się najbardziej. Jak się okazuje niebezpodstawnie. Na szczęście zakup grupowy i tak dał nam możliwość pozyskania energii po stawkach lepszych, niż gdyby każdy z podmiotów organizował przetarg osobno.

Postępowanie związane z oświetleniem ulicznym i sygnalizacją świetlną objęło 23 jednostki samorządowe, które złożyły zapotrzebowanie na niemal 14,3 tys. MWh. Uzyskana kwota to 409,3 zł/MWh, czyli o 54 proc. więcej, niż przed rokiem. Przetarg dotyczący zasilania budynków to 367 jednostek i potrzeba nieco ponad 121 tys. MWh. Najkorzystniejsza oferta była wyższa od ubiegłorocznej o 53 proc. i wyniosła 437,70 zł/MWh.

reklama

Zwycięskie oferty złożyły Tauron Sprzedaż (budynki) – prawie 63 mln złotych oraz PGE Obrót (oświetlenie uliczne) – ponad 7,2 mln zł.

– Cieszymy się ze współpracy z Olsztynem w zakresie sprzedaży energii na potrzeby oświetlenia ulicznego kilkunastu warmińskich gmin – mówi wiceprezes zarządu PGE Obrót, zarządzający pionem sprzedaży Janusz Magoń. – PGE Obrót to nie tylko największy sprzedawca energii elektrycznej w Polsce. Przede wszystkim jesteśmy sprzedawcą odpowiedzialnym, dbającym o najwyższą jakość obsługi, gwarantującym stabilne oraz bezpieczne dostawy dla naszych Klientów.

W Grupie Zakupowej Gminy Olsztyn do największych nabywców należą Uniwersytet Warmińsko-Mazurski oraz Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Olsztynie.

źródło: UM Olsztyn

reklama

Imprezy w Olsztynie

reklama
reklama

5 KOMENTARZY

5 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama
×